Władysław Michalski
Nagrywanie wspomnień > Władysław Michalski

Władysław Michalski

Władysław Michalski

Władysław Michalski urodził się 5 czerwca 1922 roku w Warszawie. Matka zmarła w 1926 roku. Ojciec najpierw pracował w fabryce zbrojeniowej na ul. Górczewskiej, następnie zajął się prowadzeniem kiosku ze słodyczami. Dzielił tę pracę i opiekę nad trojgiem dzieci (Władysław Michalski miał dwie siostry) ze swoją matką.

Władysław Michalski spędził dzieciństwo na Mokotowie. Uczęszczał do siedmioletniej szkoły powszechnej przy ul. Narbutta. Następnie został przyjęty „na ucznia” w drukarni pana Wojtyńskiego. Chodził także do czteroletniej szkole poligraficznej przy ul. Konwiktorskiej.

Wybuch wojny nie przerwał edukacji. W drukarni pana Wojtyńskiego Władysław Michalski zajmował się przygotowaniem podziemnych biuletynów. W czasie powstania warszawskiego walczył w oddziale „Saperów” na Mokotowie. Pod koniec sierpnia został zatrzymany i wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec (Parchim, Rostock).

Tuż po wojnie pracował przez dwa lata w drukarni wojskowej w Ministerstwie Obrony Narodowej, następnie przez trzy lata w drukarni Wydawnictwa Czytelnik, wreszcie w drukarni Domu Słowa Polskiego.

Pan Władysław odszedł w maju 2017 roku.

Oto kilka fragmentów wspomnień pana Władysława Michalskiego

 Fragment 1: Topografia przedwojennego Mokotowa i jego okolic

Fragment 2: Praca w cukrowni w Parchimie: posiłki, warunki pracy, mieszkanie

Fragment 3: Odgruzowywanie i odbudowywanie Warszawy

 Seniora nagrała: Agata Zalewska

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie