Program OBECNOŚĆ
Nasze projekty > Program OBECNOŚĆ

Program OBECNOŚĆ

Program OBECNOŚĆ

W odpowiedzi na pogłębiającą się samotność starszych osób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stworzyło Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ.

Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Około 1/3 osób w wieku 80 lat doświadcza samotności i izolacji, a co piąta z nich nigdy nie wychodzi z domu. Potwierdziło to badanie "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowane przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w 2018 roku. Ta sytuacja diametralnie zmienia się, gdy w życiu starszego człowieka pojawia się przyjazna i troskliwa osoba, która z szacunkiem i uwagą potrafi go wysłuchać, regularnie raz w tygodniu go odwiedza oraz systematycznie dzwoni, żeby zapytać o samopoczucie. Zobacz prawdziwe świadectwa OBECNOŚCI. Kliknij tutaj > Historie Wolontariuszy

Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ (OBECNOŚĆ) to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się niezwykłe - oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariusza z samotnym seniorem. W Programie biorą udział setki wolontariuszy, którzy każdego dnia dają samotnym starszym osobom oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Do udziału w Programie rekrutujemy wolontariuszy. Każdy z nich jest przydzielony do jednego podopiecznego, którego regularnie odwiedza. W ten sposób tworzą się więzi, bliskie relacje, a nawet międzypokoleniowe przyjaźnie na wiele lat.

Podopiecznym Programu proponujemy nie tylko regularne odwiedziny - towarzystwo i wsparcie wolontariusza, ale także:
- spotkania międzypokoleniowe
- spotkania świąteczne (Wielkanoc, Podaruj Wigilię)
- możliwość wspólnego spędzania wakacyjnych dni (Wakacje jednego dnia)
- różne formy grupowej aktywności (Małe inicjatywy wolontariuszy)
- doraźną pomoc w wyjątkowo trudnych sytuacjach.

Aktualnie działamy w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Legionowie, Gnieźnie, Świdniku, Tarnowie, Wałbrzychu i Pabianicach.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj > Pytania i Odpowiedzi

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie