Ryszard Kieszkowski
Nagrywanie wspomnień > Ryszard Kieszkowski

Ryszard Kieszkowski

Ryszard Kieszkowski

Ryszard Kieszkowski urodził się 16 czerwca 1927 roku w Siedlcach w rodzinie Bronisława Kieszkowskiego i Janiny Kieszkowskiej (z domu Widmańska). Miał dwóch braci: starszego – Zbigniewa i młodszego – Jerzego. Ojciec pana Ryszarda – weteran I wojny światowej – był z zawodu buchalterem. Angażował się również w działalność polityczną (został wiceprezydentem Siedlec). Jego pierwsza żona nie pracowała zawodowo, zajmowała się domem.

Przed wojną rozpoczął naukę w szkole powszechnej, wstąpił też do harcerstwa. W czasie okupacji niemieckiej, w 1940 roku rozpoczął naukę w dwuletniej Szkole Rzemieślniczej w Siedlcach, gdzie zdobył zawód ślusarza. W czasie okupacji, w zamian za uniknięcie wywozu na roboty do Niemiec, musiał pracować przy naprawie motocykli oraz urządzeń napędzających młyn jako pomocnik kowala oraz przy naprawie parowozów.

Po wojnie rozpoczął naukę w Prywatnej Szkole Dla Dorosłych prof. Kwaśniewskiego w Siedlach, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Reginę. W 1948 roku wzięli ślub. W 1951 roku przyszedł na świat ich pierwszy syn – Maciej, a w 1956 drugi syn – Tomasz.

Na początku lat 50. Ryszard Kieszkowski wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Uczelni Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Naukę kontynuował w Katowicach, dokąd przeprowadzili się po otrzymaniu przez żonę nakazu pracy (Regina Kieszkowska ukończyła Akademię Medyczną na kierunku stomatologia). Po zdobyciu tytułu inżyniera, Ryszard Kieszkowski rozpoczął pracę w Hucie w Sosnowcu oraz w Zakładach Metalowych w Katowicach. Po kilku latach przeprowadził się wraz z rodziną do Bydgoszczy, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych.

Po powrocie do Warszawy rozpoczął pracę w zakładach mechanicznych w Ursusie, po czym objął stanowisko w Ministerstwie Gospodarki Materiałowej. Ukończył również studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1980 zaczął pracę w Banku Handlowym, gdzie pracował do momentu przejścia na emeryturę w 1993 roku. W tym samym roku umarła żona Ryszarda Kieszkowskiego. Ożenił się ponownie w 1998 roku.

Oto kilka fragmentów wspomnień pana Ryszarda Kieszkowskiego:

Fragment 1: Służba w harcerskiej drużynie pożarniczej, 1946/1947;

Fragment 2: Pożegnanie z ojcem na początku wojny w 1939;

Fragment 3: Społeczne zaangażowanie żony (organizowanie „przenośnego” gabinetu stomatologicznego);

 Seniora nagrała: Aleksandra Ciecieląg

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie