Maria Giedroyć
Nagrywanie wspomnień > Maria Giedroyć

Maria Giedroyć

Maria Giedroyć

alt

Maria Giedroyć urodziła się 29 września 1928 w Warszawie. Jej ojciec Józef pracował w sztabie wojskowym, a matka Leokadia zajmowała się domem. Kiedy Maria Giedroyć miała kilka lat rozpoczęła edukację w przedszkolu u sióstr Szarytek na ulicy Ogrodowej 17 w Warszawie, gdzie także rozpoczęła edukację w szkole podstawowej. W 1937 roku przeniosła się do Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ulicy Żelaznej.

We wrześniu 1939, kiedy wybuchła II wojna światowa, Maria Giedroyć została wraz z matką z ewakuowana z Warszawy, podobnie jak rodziny innych wojskowych. Trafiły one do wioski za Lwowem (Gołogóry), a potem do samego Lwowa, gdzie spotkały ciotkę Marii Giedroyć. Stamtąd, ze względu na zbliżających się ze wschodu Rosjan zostały z powrotem przetransportowane w stronę Warszawy. 
Po powrocie do Warszawy Maria Giedroyć skończyła podstawówkę, a potem uczęszczała do Gimnazjum Heleny Grabowskiej na ul. Królewskiej 16, gdzie brała udział m.in. w tzw. Jednorocznych Kursach Przysposobienia Kupieckiego.

Po wybuchu powstania warszawskiego, kiedy Niemcy zajmowali kolejne części miasta, Maria Giedroyć wraz z matką znalazły się wśród wypędzanych z Warszawy. Trafiły do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd udało im się wydostać. Do końca II wojny światowej matka i córka migrowały po Polsce, próbując przetrwać. W Krakowie odnalazły najmłodszą siostrę matki, gdzie zostały do końca wojny. Potem, w maju 1945, udały się do Warszawy, a stamtąd do Elbląga. Tam też Maria Giedroyć zamieszkała z matką i tam też odnalazł je powracający z wojny ojciec.

W latach 1948 – 1952 Maria Giedroyć studiowała na Politechnice Gdańskiej. W 1953 roku przeniosła się do Warszawy. W Warszawie wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. W 1989 roku przeszła na emeryturę. Mieszka do dziś w Warszawie.

Oto kilka fragmentów wspomnień pani Marii Giedroyć:

Fragment 1: Wybuch II wojny światowej, wrzesień 1939


Fragment 2 i 3: Selekcja ludzi, odwaga matki i udana ucieczka z obozu przejściowego w Pruszkowie

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Seniorkę nagrała: Kinga Pojęta

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie