Izabela Ruli
Nagrywanie wspomnień > Izabela Ruli

Izabela Ruli

Izabela Ruli

Izabela Ruli urodziła się 5 maja 1935r. w Warszawie w szpitalu na ul. Karowej w rodzinie Mieczysława i Zofii Ossolińskich. Ojciec Izabeli Ruli był urzędnikiem, a matka właścicielką sklepu spożywczego. Wczesne dzieciństwo, które do wybuchu wojny bardzo dobrze wspomina, Izabela Ruli spędziła w domu przy ul. Karowej oraz w domu przy ul. Gdańskiej.

Okres okupacji i powstania warszawskiego spędziła na Żoliborzu. Jako dziecko zapisana została do Zakonu Sióstr Zmartwychwstanek do tajnej szkoły dla dzieci. Po powstaniu i po ucieczce z transportu ludności cywilnej do Pruszkowa, Izabela Ruli wraz z rodziną wyjechała do Gdańska. Tam ukończyła szkołę podstawową oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte – tzw. „Topolówkę”. Izabela Ruli kontynuowała naukę na wydziale ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Po studiach Izabela Ruli wyjechała do Albanii, gdzie pracowała jako tłumacz. Po powrocie do Polski pracowała w Ministerstwie Handlu Zagranicznego oraz w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych w Warszawie, dodatkowo pracując dorywczo jako tłumacz przysięgły języka albańskiego. W ramach hobby Izabela Ruli pracowała jako pilot wycieczek PTTK, przyjmując wycieczki z krajów bloku wschodniego. Po odejściu z pracy z Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej zajmowała się produkcją pieczarek w pieczarkarni w Koniku.

Oto kilka fragmentów wspomnień pani Izabeli Ruli:

Fragment 1: Wybuch powstania warszawskiego i usytuowanie mieszkania


Fragment 2: Wizyta gestapo w domu 


Fragment 3: Praca rodziców, prywatny sklep i bitwa o handel, lata 40.

Seniorkę nagrał: Dawid Rolnik

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie