Choroba Alzheimera – historia niepowodzeń
Aktualności Przystanku > Choroba Alzheimera – historia niepowodzeń

Choroba Alzheimera – historia niepowodzeń

Choroba Alzheimera – historia niepowodzeń

Zapraszamy na 70. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”, którego tematem będzie Choroba Alzheimera – historia niepowodzeń.  

Od opisania pierwszego przypadku choroby Alzheimera minęło ponad 110 lat. Pomimo intensywnych badań nad przyczynami tej choroby pozostaje ona w dalszym ciągu nieuleczalna. Znakomita większość badań klinicznych nad nowymi terapeutykami nakierowanymi na powstrzymanie niepożądanej agregacji β-amyloidu zawiodła. Wymaga to przemyślenia strategii zwalczania tej choroby od nowa. Wiele dowodów przemawia za utrzymaniem β-amyloidu jako centralnego obiektu patologii tej choroby, jednakże jego agregacja do większych supramolekularnych struktur jest zapewne etapem pośrednim, a nie przyczyną choroby. Wiele przemawia za tym, że we wczesnym okresie życia szereg stresów komórkowych prowadzi do zmian epigenetycznych skutkujących w późniejszych latach amyloidogenezą, a w jej następstwie do neurodegeneracji. Proces ten zajmuje dziesiątki lat trajektorii życia. Zatem ewentualne terapie powinny uwzględniać ten fakt i być stosowane już na wczesnym etapie życia i w przeciągu jego trwania. Rozpoznanie zmian epigenetycznych prowadzących do choroby Alzheimera powinno stanowić priorytet badań. Jeżeli ta koncepcja jest prawdziwa, daje nadzieję na odwrócenie zmian chorobowych. O historii badań i jej propozycjach opowie państwu dr hab. Dariusz Stępkowski – pracownik naukowy Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie, który poprowadzi szkolenie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 października 2019 roku, w godz. 17.30-19.30, w siedzibie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przy ulicy Gen. Władysława Andersa 13.  
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia proszę kierować na adres:przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Warsztaty są bezpłatne. 

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie