Szkolenie z użyciem kombinezonu geriatrycznego

Chcemy Zrozumieć Starość! W Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich staramy się jak najbardziej przybliżyć naszym wolontariuszom realia codziennego życia naszych podopiecznych. Chcemy, żeby zrozumieli, z czym seniorzy zmagają się na co dzień, jakie przeciwności, o których zwykle nie myślimy, muszą pokonywać. W tym celu organizujemy szkolenia dla osób aktywnie wspierających naszą działalność. Dwudziestego listopada odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przynajmniej w pewnym stopniu uświadomiło nam wszystkim – pracownikom Stowarzyszenia i wolontariuszom – z czym wiąże się wchodzenie w wiek senioralny.

Masz 20, 30, 40 lat – czy poświęcasz choć chwilę uwagi wykonywanym na co dzień podstawowym czynnościom takim, jak siadanie na krześle, wstawanie z łóżka, otwieranie drzwi kluczem? Czy wyobrażasz sobie, że kiedyś te proste ruchy i działania mogą stanowić dla ciebie poważny problem? Niemieccy naukowcy stworzyli specjalny kombinezon geriatryczny, pokazujący, jak wiele ograniczeń niesie ze sobą podeszły wiek. Składa się on z elementów imitujących dolegliwości, na które cierpią osoby starsze – specjalnych szelek powodujących zgarbienie, ściągaczy ograniczających ruchy nóg, ortez symulujących chorobę Parkinsona i gogli utrudniających zdolność widzenia.

Nasi wolontariusze mieli okazję wypróbować na sobie taki kombinezon i choć na chwilę wejść w skórę seniora. Zrozumieć, że wypisanie kwitu na poczcie, czy odnalezienie ulubionej książki na półce, to często zadania przekraczające możliwości osób starszych i schorowanych. Było to niezwykle intensywne przeżycie, które uczestnicy szkolenia bardzo docenili.

Za umożliwienie nam organizacji spotkania dziękujemy Fundacji Zaczyn, która przeprowadziła szkolenie. Fundacja ta od 2018 roku pomaga seniorom dzięki kampanii „Zrozumieć Starość”, której celem jest uświadamianie, jak z wiekiem zmienia się funkcjonowanie każdego z nas. Cieszymy się, że wspólnie możemy wspierać potrzeby osób starszych.

Relacje przygotowała wolontariuszka Agata.

mbU.szkolenie.zrozumiec.starosc.21.11.201913