Przyjemny odpoczynek w królestwie roślin

Jeden z pogodnych, wakacyjnych dni nasze podopieczne spędziły na krótkiej wycieczce do Wilanowa i Powsina.

mbU www 1Dla seniorów, którym w czasach przymusowych ograniczeń towarzyskich, samotność doskwiera szczególnie mocno, każda okazja do spotkania i rozmowy jest bardzo cenna. Tak wycieczkę relacjonuje wolontariuszka Dorota, która towarzyszyła seniorkom podczas zwiedzania: Pierwszym etapem naszej wycieczki było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Powitała nas wymowna inskrypcja umieszczona na kamiennej pergoli prowadzącej do pałacowych ogrodów – Rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk (Ducite Sollicitae Quam Iucunda Oblivia Vitae). Nasze kameralne grono odczytało ją jako zapowiedź przyjemnego wypoczynku i miłego dnia i jak się okazało obietnica ta została w pełni zrealizowana.

Podczas zwiedzania pałacowych ogrodów towarzyszyły nam dwie urocze przewodniczki pani Iwona i Natalia, które z pasją opowiadały o ponad 300-letniej historii Pałacu i jego otoczenia. Zachwycałyśmy się zarówno ciekawostkami historycznymi, którymi obdarzały nas panie przewodniczki, jak też wspaniałym otoczeniem wielobarwnych roślin i odurzających kwiatowych zapachów. Szczególną uwagę przyciągały wysokie, dorodne lilie zdobiące różnymi kolorami jeden z pałacowych ogrodów. Jedna z seniorek zdradziła, że minęło już kilkanaście lat od jej ostatniej wizyty w Wilanowie. Spacer na świeżym powietrzu zaostrzył wszystkim apetyty, więc zaplanowany we włoskiej restauracji obiadmbU www 2 zjadłyśmy z apetytem. Dla niektórych seniorek wizyta w eleganckiej restauracji była czymś wyjątkowym i odświętnym. A dla wolontariuszy uśmiech i zadowolenie podopiecznych jest zawsze najcenniejszą nagrodą. Po obiedzie, w doskonałych humorach, pojechałyśmy do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Dzięki sprzyjającej aurze spacery po ogrodowych alejkach były przyjemne i sielankowe. Ogród Botaniczny, to królestwo roślin a w ich otoczeniu wszyscy mogli odpocząć i zażyć prawdziwego relaksu dla ciała i ducha. Wspólne rozmowy, przekomarzania i żarty sprawiły, że czas biegł szybko i nieubłaganie zbliżyła się godzina powrotu. Po południu, zadowolone i pełne miłych wrażeń, wróciłyśmy do Warszawy. Pożegnałyśmy się serdecznie dziękując sobie za ten wspaniały, wspólnie spędzony dzień.

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu "Wsparcie. Świadomość. Godność" współfinansowanego z środków Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość".