Lekcja muzealna w Muzeum Henryka Sienkiewicza

Jakiś czas temu pisaliśmy o naszym wolontariuszu, Arkadiuszu Krawczyku, znawcy historii sztuki XIX i XX wieku, który dla naszych seniorów prowadzi wykłady z tej właśnie tematyki. Arek i jego grupa miłośników sztuki nie zwalniają tempa ani na chwilę. Pierwsza seria wykładów już za nami, kolejna w trakcie. W międzyczasie Arkowi udało się dwa razy zorganizować zwiedzanie poznańskich kościołów. Tym razem wracamy z relacją z Muzeum Henryka Sienkiewicza, gdzie nasz wykładowca poprowadził dla nas lekcję muzealną.

Oto jak wizytę w muzeum relacjonują pani Grażyna i pani Olga:

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza należy do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Mieści się w zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku 84. Kamienica z XVI wieku należała niegdyś do Jana Baptysty Quadro, architekta poznańskiego ratusza. Przed wojną mieszkał w niej natomiast prezydent Poznania, Cyryl Ratajski. Do dziś zachowały się drewniane renesansowe stropy z XVI w. Po muzeum oprowadzał nas Arkadiusz Krawczyk.

Arek podzielił się z nami swoją wiedzą na temat Sienkiewicza oraz Ignacego Mosia, inicjatora powstania muzeum, który niemal całe życie poświęcił gromadzeniu pamiątek po Henryku Sienkiewiczu, a zebrane eksponaty przekazał Bibliotece Raczyńskich.

Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć najciekawsze pamiątki z życia pisarza. Między innymi zdjęcia z okresu dzieciństwa, a także świadectwo maturalne. Niezwykle ciekawe były pamiątki z egzotycznych podróży do Afryki w postaci poroży i noża do listów z tamtejszego gatunku drewna, a także słynne zdjęcie Sienkiewicza ze strzelbą i w stroju myśliwskim, które wcale nie zostało zrobione w buszu, tylko w atelier w Krakowie. Podziwialiśmy urodę kolejnych trzech żon pisarza, z których każda miała na imię Maria. Na koniec obejrzeliśmy saloniki z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku, a na okrasę Arkadiusz zaprezentował nam egzemplarz pierwszego wydania powieści „Quo vadis”, które Ignacy Moś otrzymał od rodziny pisarza w 1944 r., i który to egzemplarz zainaugurował ogromną kolekcję dającą podwaliny Muzeum.

Bardzo dziękujemy Arkowi za zorganizowanie tego pięknego spotkania ze sztuką.

muzeum sienkieiwczaZajęcia realizowane w ramach projektu "Potencjał seniora wart poznania” finansowanego ze środków pochodzących z Miasta Poznania przeznaczonych na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.

logo poznania42