„Dieta MIND – dieta dla Twojego mózgu.” – wykład dietetyczki Marceliny Tabert

Nasza wolontariuszka Marcelina po raz kolejny spotkała się z naszymi seniorkami, by przybliżyć im zasady zdrowego odżywiania. Tym razem skupiła się głównie na tym, jak wspomagać właściwą dietą pracę mózgu.

Oto jak o tym spotkaniu opowiada Marcelina:
wyklad Dieta MIND2

U osób starszych dość często można zauważyć zaburzenia funkcji poznawczych. Przykładowo upośledzona orientacja w czasie/przestrzeni, problemy z zapamiętywaniem, koncentracją uwagi czy trudności w liczeniu/pisaniu/czytaniu. Sprawia to seniorom nie lada wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu. Jednak z pomocą przychodzi pewien model żywienia zaprezentowany w 2015 r. przez prof. Morris zwany dietą MIND. Jest to hybryda diety śródziemnomorskiej i diety DASH. Z założenia ma ona zmniejszyć tempo pogarszania poznawczego w procesie starzenia, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i jej progresji w sytuacji, gdy jest już rozpoznana.
Nasze urocze Seniorki miały okazję wysłuchać wykładu na temat zastosowania tejże diety. Poznały produkty zalecane i przeciwwskazane a na koniec mogły sprawdzić czy zdobyta wiedza przyda się w praktyce. Zadanie polegało na ułożeniu dania z 3 wybranych zalecanych w diecie MIND produktów. Panie popisały się ogromnym zaangażowaniem i wyobraźnią kulinarną. Największym zainteresowaniem cieszyło się wino czerwone, które znalazło się w prawie każdym daniu!

Serdecznie dziękujemy Marcelinie za tą solidną dawkę wiedzy!

Zajęcia realizowane w ramach projektu "Potencjał seniora wart poznania” finansowanego ze środków pochodzących z Miasta Poznania przeznaczonych na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.

logo poznania43