Budujemy regularny długoterminowy wolontariat dla seniorów

mali bracia Ubogich budują niezwykłą - opartą na przyjaźni i zaufaniu - relację wolontariusza z samotnym seniorem. W Programie TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ uczestniczy już ok. 600 osób z Warszawy, Lublina, Puszkowa i Poznania. Teraz dołączył do nich Wrocław!

wroclaw FBPrzygotowania do uruchomienia akcji małych braci Ubogich we Wrocławiu trwały od wakacji 2019 r. Przedstawiciele mbU poznawali bliżej specyfikę miasta z dużą ilością ludności napływowej -  z jednej strony przesiedleńców po II wojnie światowej, a dziś znajdującego się w czołówce polskich miast, które stają się celem migrantów, głównie ze wschodu. Odbyli mnóstwo spotkań z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji miejskich.

Od początku byliśmy pod wrażeniem prężnie działających instytucji. Są świetnie zorganizowane i sprawnie zarządzane, podejmują wiele działań w zakresie polityki społecznej, w tym senioralnej – mówi Anna Gierczuk, Koordynator ds. rozwoju terytorialnego w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich. Nawiązaliśmy współpracę z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, Wrocławskim Centrum Seniora i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Poznaliśmy działania organizacji pozarządowych działających dla wrocławskich seniorów. Zaprzyjaźniamy się z przedstawicielami biznesu – już dziś chęć współpracy CSR-owej z mbU zadeklarowali m.in. EY, AmRest i Credit Suisse. Z takimi sojusznikami praca na rzecz samotnych seniorów staje się prostsza. – kontynuuje A. Gierczuk.

Przypomnijmy, że Wrocław to także prężny ośrodek akademicki. Znajduje się tutaj niemal 30 szkół wyższych i ponad 20 domów studenckich. To olbrzymi potencjał wolontariacki. Liczba studentów we Wrocławiu jest szacowana na 120 tysięcy, z czego tylko 30 tysięcy to studenci pochodzący z Wrocławia. Udział w Programie Stowarzyszenia to zatem bardzo ciekawa alternatywa dla brakujących im na co dzień więzi z babciami i dziadkami. Odwiedzając samotnych do tej pory seniorów, wolontariusze wniosą z kolei w ich życie radość, poczucie bycia ważnym i potrzebnym oraz wiarę w życzliwość drugiego człowieka.

Na razie mbU w Wrocławiu nie planuje otwierać własnej siedziby. Będzie korzystać z infrastruktury oferowanej przez Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3.
Jak tłumaczy Dyrektor Stowarzyszenia, J. Mielczarek, wynika to z dwóch powodów: Utrzymujemy się z darowizn i oszczędnie podchodzimy do przekazywanych nam środków. Zarazem Miasto Wrocław oferuje organizacjom pozarządowym doskonałą infrastrukturę, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby w pierwszym okresie działalności. Zatrudniliśmy natomiast koordynatora, którego zadaniem jest rekrutacja podopiecznych i wolontariuszy Programu OBECNOŚĆ rozwój organizacji mbU na miejscu.  
Gorąco zapraszamy seniorów, którzy chcą przerwać swoją samotność i chętnych by im w tym pomóc!

Na wszystkie zgłoszenia i dodatkowe pytania chętnie odpowie:
Sebastian Madej, Koordynator regionalny Stowarzyszenia mali bracia Ubogich we Wrocławiu
e-mail: wroclaw@malibracia.org.pl
telefon: 731 102 062