Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie dołącza do grona partnerów Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, podkreślając swoje zaangażowanie w pomoc samotnym seniorom. Wparcie instytucji zrzeszającej i reprezentującej farmaceutów stanowi ważny krok w stronę budowania lepszej przyszłości osób starszych.
Narastający problem samotności seniorów wymaga coraz częściej łączenia sił wielu podmiotów oraz nawiązywania partnerstw, stających się ważnym filarem realizowanych działań pomocowych.
- W Stowarzyszeniu mówimy na co dzień, że leczymy samotność seniorów. Dla wielu z nich farmaceuta, podobnie jak lekarz, to często jedna z niewielu osób, z którą mają regularny kontakt. To dla nas ważne, aby środowisko farmaceutów postrzegało osobę starszą jako tę, która cierpi często nie tylko z powodu chorób, ale także z powodu samotności. Farmaceuci, podobnie jak lekarz, mogą być jednymi z pierwszych, którzy polecą seniorowi nasze
Stowarzyszenie. Budowa świadomości wśród reprezentantów systemu ochrony zdrowia jest dla nas niezwykle ważna.– mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor operacyjna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Zawarte porozumienie z Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie zakłada ścisłą współpracę w zakresie promocji działań Stowarzyszenia oraz inicjatyw nakierowanych na pomoc osobom starszym wśród farmaceutów i podmiotów sektora farmaceutycznego, a także organizacji szkoleń dla potrzeb Stowarzyszenia, jego członków i współpracowników.
W ramach wymiany doświadczeń i wiedzy Okręgowa Izba Aptekarska przeprowadzi też szkolenie dla wolontariuszy Programu „Obecność” z podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa leków w domach podopiecznych oraz nadzoru nad przyjmowaniem leków.
- Nawiązanie współpracy pomiędzy Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie a
Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich to połączenie profesjonalnego wsparcia
farmaceutycznego z opieki nad samotnymi seniorami, co może znacząco poprawić ich zdrowie, bezpieczeństwo farmakoterapii i dobrostan. Współpraca naszych organizacji to otwarcie drogi do aktywności i działań umożliwiających prowadzenie wspólnych akcji edukacyjnych i wolontariatu towarzyszącego, wzmacniając relacje międzypokoleniowe i przeciwdziałając izolacji społecznej, szczególnie osób starszych. – mówi Marian Witkowski, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zyskało silnego sojusznika oraz ambasadora dla swojej misji. Nawiązane partnerstwo z Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie będzie miało istotny wpływ na poprawę jakości życia i dobrostanu osób starszych.