Dwudziestolecie mbU w Polsce

Dwudziestolecie mbU w Polsce

Facebook mali bracia Ubogich
Linkedin mali bracia Ubogich
Czatuj z nami
Wspieraj regularnie

Mija właśnie 20 lat od dnia, kiedy grupa wolontariuszy zdecydowała się wyjść naprzeciw wyzwaniu samotności seniorów. Ukonstytuowali polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich.


Początki
Idea organizacji sięga do lat 30-tych XX wieku, kiedy to Armand Marquiset (1900-1981), francuski filantrop, porzucił plany kariery muzycznej, by poświęcić się służbie innym. W 1932 r. założył stowarzyszenie Pour que l'Esprit Vive wspierające ubogich artystów, a w 1936 r. Les Amis de la Banlieue pomagające dzieciom z niepełnosprawnościami, żyjącym na ubogich przedmieściach Paryża. Jednak to les petits freres des Pauvres – mali bracia Ubogich – założone w 1946 r. stało się dziełem jego życia. Marquiset, jako uważny obserwator społeczeństwa, dostrzegł bowiem, że jednym z największych wyzwań staje się osamotnienie, w szczególności boleśnie doskwierające osobom starszym.


Kwiaty przed chlebem
Aby sprostać ówczesnym potrzebom, pierwsi wolontariusze – przyjaciele Marquiset’a – początkowo zajęli się roznoszeniem posiłków i opału osobom starszym i ubogim. Jednak według założyciela mbU dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze. Filantrop wpadł więc na pomysł, by do każdego ciepłego posiłku dołączać maleńki bukiecik fiołków, a roznoszący je społecznicy już od progu zapowiadali swoje odwiedziny okrzykiem: idą kwiaty przed chlebem! 

Dlatego też mali bracia Ubogich przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez bycie obok – towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie. Filozofia ta towarzyszy organizacji od początku działalności i jest podstawą jej rozwoju. Z czasem Stowarzyszenie podjęło się również misji alarmowania społeczeństwa i instytucji publicznych w sprawach dotyczących osób starszych, zajmuje się także kwestiami warunków mieszkaniowych seniorów i relacji międzypokoleniowych.


Stowarzyszenie les petits frères des Pauvres / mali bracia Ubogich działa dziś aktywnie w 10 krajach: we Francji, w Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Szwajcarii, Polsce, Meksyku i w Rumunii.


mali bracia Ubogich w Polsce
Początki organizacji w naszym kraju sięgają drugiej połowy lat 90-tych, kiedy młodzi ludzie z Polski wyjeżdżali do les petits frères des Pauvres we Francji, aby wspólnie z innymi wolontariuszami pomagać francuskim podopiecznym. Po kilku latach z ich doświadczeń powstała idea stworzenia podobnej organizacji w kraju. Na przełomie listopada i grudnia 2002 roku odbyło się seminarium pt.: „Przerwijmy samotność tych, którzy w niej żyją”, którego ukoronowaniem było ukonstytuowanie się polskiego Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w dniu 1 grudnia 2002 r.


Samotność zabija
Według wielu dostępnych badań, samotność może prowadzić do szeregu poważnych następstw zdrowotnych, jak zwiększone ryzyko nadciśnienia i chorób przewlekłych. Zarówno izolacja społeczna, jak i samotność mogą wiązać się też z wyższym ryzykiem zapadnięcia na depresję, a także pogorszeniem się zdolności poznawczych i wystąpieniem chorób otępiennych. M.in. dlatego stworzyliśmy Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ i od 20 lat leczymy samotność seniorów w Polsce. Początkowo w 3 miastach, dziś już w 10: w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Świdniku, Gnieźnie i Tarnowie.


Obecność
W ciągu dwudziestu lat w Programie OBECNOŚĆ uczestniczyło kilka tysięcy seniorów i wolontariuszy. Przywróciliśmy naszym starszym przyjaciołom sens życia i sprawiliśmy, że poczuli się ważni i potrzebni. W Programie TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ setki wolontariuszy każdego dnia dotrzymują towarzystwa opuszczonym seniorom. Odwiedzają ich, aktywizują i budują wartościowe przyjaźnie, często na długie lata. Obecnie regularnym wsparciem Programu obejmujemy niemal 700 starszych osób. Ale to nie koniec naszej misji. Szacuje się, że ok. 280 tysięcy seniorów w Polsce cierpi
z powodu samotności. Zamierzamy więc kontynuować dzieło Armanda Marquiset’a i zagościć z Programem OBECNOŚĆ w kolejnych miastach, w których samotni starsi ludzie czekają na wolontariuszy. Drugi człowiek zmienia wszystko – to motto jubileuszowego roku mbU i kwintesencja naszej Obecności w życiu naszych starszych przyjaciół.

Pozdrawiamy serdecznie!

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.