Tradycyjne, czyli... samotne. Jak wyglądają Święta seniorów?
Aktualności > Tradycyjne, czyli... samotne. Jak wyglądają Święta seniorów?

Tradycyjne, czyli... samotne. Jak wyglądają Święta seniorów?

Tradycyjne, czyli... samotne. Jak wyglądają Święta seniorów?

To, co łączy ludzi od wieków w trakcie Świąt to możliwość wspólnego spędzania czasu. Niestety nie wszyscy mogą je celebrować wśród bliskich. Dla starszych, samotnych osób zbliżająca się Wigilia to trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy wspominają Święta sprzed lat. Ruszamy z kampanią „Podaruj Wigilię”, w ramach której organizujemy seniorom wspólne spotkanie wigilijne.

 

  • Najważniejszą świąteczną tradycją jest możliwość celebracji tego czasu z bliskimi. To często jedyny czas w roku, kiedy spotykamy się w tak dużym gronie. Dla tysięcy żyjących samotnie seniorów w Polsce to natomiast najtrudniejszy okres, przez który pomagają im przejść jedynie wspomnienia.
  • W ramach akcji „Podaruj Wigilię” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich można przekazać dowolną kwotę na organizację Wigilii dla starszych osób.

 

Seniorzy to skarbnica wiedzy i tradycji. Babcie pokazują wnuczkom jak lepić pierogi, a dziadkowie opowiadają historie i dekorują choinki. Niestety nie każda starsza osoba ma możliwość dzielenia się tym ze swoimi bliskimi. W Polsce żyje samotnie ok. 280 000 osób powyżej 65 roku życia. Tylko do części z nich przyjedzie rodzina, a niewielu odwiedzi swoich bliskich. — Zjawisko samotności wśród osób starszych niepokojąco przybiera na sile. Seniorzy żyją wspomnieniami, bo teraźniejszość bywa zbyt bolesna – nie mają z kim podzielić się opłatkiem i celebrować pięknych chwil. Puste nakrycie nie jest  już symbolem radosnego oczekiwania na niezapowiedzianych gości — tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Pomagamy tym, którzy na co dzień i od święta zostają sami. Zimą przygotowujemy akcję „Podaruj Wigilię”, która, choć na chwilę pozwala stworzyć magię Świąt, którą seniorzy pamiętają z dzieciństwa.

Spotkanie z drugim człowiekiem najlepszym prezentem

Starsze osoby chętnie wspominają, że kiedyś okazji do celebracji i spotkań z rodziną nie było wiele, prezenty były skromne, a suto zastawionego stołu nie widywało się na co dzień, więc na makowca i choinkę czekało się miesiącami. — Nie mieliśmy wiele, ale nasze Święta zawsze były pełne bliskości. Do teraz pamiętam wszystko, czego nauczyła mnie mama – na przykład jak elegancko nakryć stół i żeby zostawić jedno wolne miejsce. Cieszyliśmy się każdą wspólną chwilą. A teraz? Przy pustym miejscu zasiada jedynie samotność — wspomina jedna z podopiecznych naszego Stowarzyszenia.

Czego możemy uczyć się od starszych osób w podejściu do celebrowania wyjątkowych chwil? Współpracujący ze Stowarzyszeniem wolontariusze podkreślają, że wspomnienia seniorów nie koncentrują się na wielkości prezentów czy przysmakach, natomiast z największą nostalgią opowiadają o tym, że przy wspólnym stole zbierała się cała rodzina.

Jak wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię”?

Co roku przed Bożym Narodzeniem, przygotowujemy akcję „Podaruj Wigilię”. Dzięki niej organizowane są wspólne Wigilie w wielu miastach w Polsce, podczas których podopieczni mogą się spotkać, wspólnie kolędować, spróbować świątecznych potraw, ale przede wszystkim – przypomnieć sobie radość wynikającą z bliskości drugiego człowieka.

Zapewniamy kolację, drobny prezent, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą osobiście zjawić się na Wigilii, są odwiedzani w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych nie jest sam w tak ważnym czasie. Szacowany koszt takiego przedsięwzięcia to w przybliżeniu 100 zł na osobę. Finansowane jest ono dzięki wpłatom darczyńców. Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię” nawet najmniejszą kwotą, może odwiedzić stronę www.podarujwigilie.pl.

Link do spotu >>

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie