Zastosowanie preterapii w opiece nad chorymi na chorobę Alzheimera - zapraszamy na spotkanie
Aktualności Przystanku > Zastosowanie preterapii w opiece nad chorymi na chorobę Alzheimera - zapraszamy na spotkanie

Zastosowanie preterapii w opiece nad chorymi na chorobę Alzheimera - zapraszamy na spotkanie

Zastosowanie preterapii w opiece nad chorymi na chorobę Alzheimera - zapraszamy na spotkanie

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Przystanek Alzheimer”, które zostanie poświęcone metodzie terapeutycznej o nazwie Preterapia (ang. Pre-Therapy), przeznaczonej dla pacjentów z zaburzonym kontaktem. Autorem metody jest amerykański psycholog Garry Prouty, który przez 30 lat tworzył swoją teorię i wdrażał ją w praktykę, stosując w odniesieniu do osób cierpiących na schizofrenię, autyzm, chorobę Alzheimera czy niesprawność intelektualną.

 Spotkanie nosi tytuł: „Zastosowanie preterapii w opiece nad chorymi na chorobę Alzheimera”.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 października 2018 roku, o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” przy ulicy Gen. Władysława Andersa 13.

O ile w stanach psychotycznych celem terapii jest przywrócenie pierwotnego kontaktu, o tyle w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera chodzi o polepszenie jakości życia, w szczególności sfery emocjonalnej. Metoda opiera się na 5 rodzajach komunikatów, stosowanych przez terapeutę lub przeszkolonego opiekuna, nazwanych przez Garry Prouty’ego odzwierciedleniami (ang. Reflections). Mają one, w połączeniu z naśladowaniem zachowań chorego, zapoczątkować i utrzymać porozumienie na zrozumiałym dla chorego poziomie. Chodzi o odzwierciedlenia sytuacyjne, ciała, twarzy, słowa po słowie i odzwierciedlenia nawracające.

Spotkanie poprowadzi dla państwa psycholog pan Tadeusz Paciorek, który przez kilka lat pracował z dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie w domu opieki dziennej i całodobowej. Z profesorem Garry Proutym spotkał się po raz pierwszy w Chicago w 1996 roku, a dziesięć lat później tłumaczył na żywo jego wykład w Polskim Towarzystwie Psychologicznym w Warszawie. Obok Preterapii stosuje Podejście Skoncentrowane na Osobie Carla Rogersa, wykorzystywane w USA i Europie.

  • Podczas spotkania zastaną omówione następujące tematy:
  • podstawowe warunki terapii wg Carla Rogersa: bezwarunkowa akceptacja, empatia, autentyczność
  • czym jest Preterapia, w tym znaczenie imitacji i 5 rodzajów odzwierciedleń
  • opis użyteczności Preterapii na podstawie własnej pracy zawodowej
  • analiza zapisu dialogu terapeutycznego z osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera
  • dyskusja w grupie uczestników spotkania

 

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia proszę kierować na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Warsztaty są bezpłatne.

Uwaga! W zgłoszeniu proszę podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy.

 

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie