Podróż pojednania 2015

W majowy weekend, 22-24 maja 2015 odbyła się "Podróż pojednania" do Berlina - ważny punkt projektu Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" pt. "Pamięć. Przyjaźń. Pomoc". Celem wyjazdu było budowanie międzynarodowego i międzypokoleniowego mostu pomiędzy uczestnikami projektu a współczesnym społeczeństwem niemieckim.

Udział w podróży wzięli seniorzy uczestniczący w projekcie, którzy szczególnie ucierpieli w okresie okupacji niemieckiej (byli np. robotnikami przymusowymi lub więźniami niemieckich obozów pracy) oraz wolontariusze "mbU", w tym wolontariusze-seniorzy. Oto najważniejsze wydarzenia w ramach wyjazdu:

Wizyta w siedzibie Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ), która od 2008 roku współfinansuje działania Stowarzyszenia i pomaga wspierać seniorów, zwłaszcza tych najbardziej poszkodowanych podczas II wojny światowej. Uczestnicy spotkali się z Utą Gerlant, doradcą Zarządu Fundacji EVZ oraz Lisą Eichhorn, asystentką projektów dotyczących praw człowieka. Obie opowiedziały grupie o działaniach Fundacji. Wcześniej jednak każdy uczestnik mógł opowiedzieć gospodarzom historię swojego życia. Dla seniorów było to szczególnie cenne.

- cieszę się ze spotkania w Fundacji. Miałam okazję po raz pierwszy głośno i bezpośrednio do zainteresowanych wypowiedzieć to, co przeżyłam właśnie tam. Widać było zainteresowanie tamtej strony tematem krzywd i chęć wynagrodzenia. Chętnie przeżyłabym jeszcze jedno takie spotkanie. - Mówi jedna z uczestniczek wyjazdu, pani Bożenna.

Odwiedziny niemieckich "małych braci Ubogich", czyli Freunde alter Menschen e.V. Podczas wyjazdu grupa "mbU" odwiedziła dwa punkty spotkań Stowarzyszenia, w obu spotykając się z ciepłym przyjęciem ze strony niemieckich wolontariuszy i podopiecznych organizacji. 

- Przyjmujący nas koleżanki i koledzy niemieccy byli przyjaźni i serdeczni, co świadczy o dobrych relacjach w niemiecko-polskich stosunkach oraz naszych Stowarzyszeniach - dzieli się wrażeniami kolejna uczestniczka, pani Zofia. Bohaterka zdjęcia, które w zeszłym roku zdobyło dla Stowarzyszenia dwie nagrody w konkursie fotograficznym Fundacji EVZ. Pani Zofia była wzruszona tym, że duża reprodukcja z jej podobizną zdobi biuro Fundacji.

Ostatnim punktem wyjazdu było spotkanie z Janem Wardeckim, członkiem Stowarzyszenia Przewodników Berlińskich, Niemieckiego Stowarzyszenia Pilotów Grup Wycieczkowych oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego. Przewodnik podzielił się osobistymi wspomnieniami wydarzeń historycznych związanych z Murem Berlińskim, pokazał największy zachowany fragment muru. Opowiedział też grupie swoją historię życia w Berlinie oraz o działalności na rzecz Polaków mieszkających w Berlinie.

- To była nieksiążkowa, żywa opowieść człowieka, który na własne oczy widział, co działo się w Berlinie za czasów podziału, przez co jego opowieść była zajmująca i pasjonująca - wspomina koordynatorka projektu i opiekun wyjazdu, Monika Brzozowska.

Grupa znalazła też czas, aby zobaczyć panoramę Berlina z kopuły Reichstagu. Było to ciekawe przeżycie dla wszystkich.

- Z kopuły Reichstagu mogliśmy podziwiać panoramę Berlina, siedzibę Angeli Merkel, Tiergarten ... - wylicza wolontariuszka-seniorka, Izabella.

Ciekawostką jest, że w czasie wyjazdu dwie wolontariuszki "mbU" - Joanna i Barbara - obchodziły urodziny! Ten czas zdecydowały się jednak spędzić z seniorami w Berlinie, przez cały wyjazd towarzyszyły seniorom, wspierały ich i opiekowały się nimi.

- Zdecydowałam się na udział w "Podróży pojednania", gdyż jest dla mnie przyjemnością pomoc w kontaktach interkulturowych. Mam w tym duże doświadczenie i kształcę się w tym kierunku - tak o swojej motywacji do udziału w wyjeździe mówi Barbara.

Z kolei Joanna wspomina:

- To dla mnie osobista wycieczka w historię losów i doświadczeń mojej rodziny podczas okupacji niemieckiej. Dziadkowie ze strony ojca jako mieszkańcy Górnego Śląska znaleźli się na Volksliście, a dziadek Jerzy został wcielony do wojska niemieckiego i zaraz w 1939 roku wysłany do Berlina. Niewiele jednak zachowało się do dnia dzisiejszego przekazów z tego okresu, dziadkowie już niestety nie żyją, jedynie jakieś urywki czy fragmenty wspomnień posiadam obecnie.

"Podróż pojednania" odbyła się w ramach projektu "Pamięć. Przyjaźń. Pomoc", który jest współfinansowany ze środków niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość". Warszawski oddział Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" w ramach projektu organizuje rozmaite działania na rzecz seniorów, w tym bezpłatne porady prawne i psychologiczne oraz nagrywanie wspomnień seniorów.

Galeria zdjęć z wyjazdu: KLIKNIJ TUTAJ!