W dniach 5-6 marca w lubelskiej siedzibie Stowarzyszenia „małych braci Ubogich” odbyły się międzyoddziałowe warsztaty dla wolontariuszy działających na co dzień w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. To były dwa dni naprawdę intensywnej pracy, ale także okazja by lepiej poznać się, zintegrować, wymienić doświadczenia i pomysły, po prostu pozytywnie naładować akumulatory do dalszej pracy na rzecz naszych seniorów.

Pierwszego dnia, na dobry początek odbyły się warsztaty Małgorzaty Kotowskiej pt. „Lider-wolontariusz”. Dowiedzieliśmy się kim jest lider, jakie posiada cechy charakteru, czym jest pro aktywność, poczucie obfitości i pozytywne myślenie. Próbowaliśmy lepiej poznać samych siebie i odkryć drzemiący w nas potencjał.   

Następny warsztat pt. „Permanentny savoir-vivre”, dotyczył bardzo ważnej i potrzebnej wolontariuszom wiedzy w codziennych kontaktach z osobami starszymi. O etykiecie, dobrych manierach i regułach zachowania wynikających po prostu z szacunku do drugiego człowieka w przystępny, a nieraz humorystyczny sposób opowiadała nam Elżbieta Pawlak-Hejno. Podczas warsztatów mieliśmy także okazję zapoznać się z niezwykle bogatą literaturą dostępną w tej tematyce.

Na koniec pierwszego dnia odbyły się jeszcze warsztaty psychologiczne poświęcone samotności. Zajęcia pt. „Nikt nie powinien być samotną wyspą – czyli czym naprawdę jest samotność”poprowadziła psycholog Anna Józkowicz. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o tym, czym jest samotność, jakie są jej przyczyny i skutki.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od warsztatów na temat fundraisingu. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzieliła się z nami Agnieszka Szafrańska z oddziału warszawskiego. „Pieniądze to nie wszystko, ale z nimi pomagać łatwiej – co o pozyskiwaniu funduszy na działania Stowarzyszenia wiedzieć trzeba” – to tytuł warsztatu, jaki dla nas przygotowała. Podczas zajęć rozmawialiśmy o różnych źródłach finansowania organizacji pozarządowych, narzędziach i kanałach pozyskiwania funduszy. Zastanawialiśmy się także nad tym dlaczego pomagamy, czyli jakie są motywacje darczyńców.

Na zakończenie mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach Ewy Dados pt. „Wolontariusz ambasadorem organizacji”. Znana dziennikarka i autorka akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat wolontariatu. Było to wspaniałe i wzruszające zakończenie naszych warsztatów, które utwierdziło nas w przekonaniu, że wolontariat to piękna i niezwykle potrzebna posługa na rzecz naszych bliźnich.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z warsztatów tutaj.

 

 

Relacja: Małgorzata - wolontariuszka.