W jaki sposób można doskonale się bawić i jednocześnie poznawać kraj, który dotąd był dla jednych zagadką, dla innych zaś pulą różnorodnych stereotypów? Taką metodę zna doskonale Małgorzata Panasiuk, która gościła na  spotkaniu z seniorami w Stowarzyszeniu „mbU” w Lublinie, 17 kwietnia i z pasją zdawała relację ze swojego trzymiesięcznego wolontariatu w afrykańskim państwie Uganda.

Pani  Małgorzata barwnie opowiadała o zwyczajach i mentalności Ugańczyków. Zagościła u nas w tradycyjnej, ugadyńskiej sukni „Gomes”, przepasanej pasem  z wysokimi pufkami na ramionach. Strój był jedną z największych niespodzianek spotkania, z zaciekawieniem przyglądaliśmy się i dopytywaliśmy o funkcje poszczególnych części stroju. 

Razem z naszym gościem w rytmie afrykańskiej muzyki bawiliśmy się na weselu tamtejszej pary i jedliśmy u tradycyjnej ugandyjskiej rodziny. Zostały obalone stereotypy źle ubranego Ugańczyka, czy wielkiej przestępczości Ugandy. Z ciekawością słuchaliśmy anegdot dotyczących afrykańskich imion, czy struktury ugandyjskiej rodziny. Dowiedzieliśmy więcej o dominujących religiach oraz o ustroju politycznym.

Nasz gość opowiedział również o codziennym życiu tamtejszej społeczności. Pozytywne wrażenie wywarła na nas gościnność, otwartość i ciepło Ugańczyków, których nasz gość doświadczał podczas wycieczki. Widoczne to było na prezentowanych zdjęciach czy materiałach filmowych. Duże emocje wzbudziły odpowiedzi na pytania zadawane przez Seniorów. A tych oczywiście nie brakowało. Wszyscy byli żądni wiedzy- chcieliśmy wiedzieć więcej i więcej!

Uganda pokazana  barwnie i ciekawie wzbudza zainteresowanie i podziw.   Spotkanie było  lekcją geografii, wiedzy o kulturze i społeczeństwie zarazem,  pokazaną w sposób, dzięki któremu informacje na długo zastaną w pamięci. 

Zapraszamy do galerii