Zima za oknem, znudzeni niesprzyjającą pogodą marzymy o dalekiej podróży, poznaniu czegoś nowego, niezapomnianego. Namiastkę orientalnej przygody seniorzy oraz wolontariusze mogli przeżyć na środowym spotkaniu 27 lutego,  goszcząc studenta medycyny, Jacka, który pochodzi z Republiki Chińskiej.

Jack przybył do nas wraz ze swoimi koleżankami, które pomagały nam się wzajemnie porozumieć, podejmując się roli jego tłumaczek. Nasz gość w niezwykle ciekawy i obrazowy sposób przedstawił on swoją ojczyznę. Opowiadał nam jej bogatą historię, a my słuchaliśmy go w skupieniu i ciszy, ciekawi co będzie dalej.
Jack pisywał piękno sztuki, architektury, jej wyjątkowość, oryginalność. Przybliżył nam tradycję i kulturę chińską, szczegółowo i zrozumiale wyjaśniał zasady religii. Było to dla nas niesamowite doświadczenie, gdyż dowiedzieliśmy się o rzeczach, o których nie można przeczytać w żadnym podręczniku do historii czy kulturoznawstwa. Wyobrażaliśmy sobie, że jest to kraj pełen przyrody i pięknych naturalnych krajobrazów. Jack nas w tym utwierdził, mogliśmy je podziwiać na ilustracjach i zdjęciach, które dla nas przyniósł. Duże wrażenie zrobił na nas Tajwan.

Dowiedzieliśmy się także wiele na temat codziennego życia w Chinach, a nawet chińskiej kuchni. Z uwagą i chęcią słuchaliśmy o zawiłościach języka, tak przecież różniącego się od polskiego. Nauczyliśmy się kilku chińskich zwrotów! Zabawy i śmiechu było przy tym niemało, a ile satysfakcji! Seniorzy z ochotą wykorzystali możliwość zadawania pytań i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o naszym gościu, m.in. tego, że Jack bardzo ceni sobie polską gościnność oraz... lubi bigos!

Spotkanie było niezwykle interesujące: poszerzyło naszą wiedzę o kraju tak odległym od Polski i o tak odrębnej dla nas kulturze. Na pewno pobudziło w wielu z nas dalszą chęć poznawania świata. Kto wie, może niektórzy rozpoczną lekcje języka chińskiego bądź zagłębią się w czytaniu chińskiej literatury? Oby więcej takich „podróży dookoła świata”!

Zapraszamy do galerii