27 marca 2013 r. na środowym spotkaniu seniorów i wolontariuszy mogliśmy przeżyć kolejną przygodę podróżniczą. Tym razem nasza wolontariuszka – Baieli Assel, doktorantka filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, opowiedziała nam o swoim ojczystym kraju – Kazachstanie.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania pięknej piosenki opowiadającej o zwyczaju przechodzenia panny młodej do domu swojego przyszłego męża i związanymi z tym zmianami w jej życiu. To było doskonałe wprowadzenie w świat odrębnej dla nas kultury i ciekawy temat do rozpoczęcia dyskusji. Mogliśmy się dowiedzieć jak przebiega ceremonia ślubu oraz jak wygląda tam życie rodzinne.

Wolontariuszka opowiedziała nam o historii Kazachstanu, w tym o pochodzeniu i rozwoju  języka, a także szczegółowo omówiła architekturę, zabytki oraz miejsca, które warto zobaczyć.

Obejrzeliśmy zdjęcia stolicy Kazachstanu – Astany, a także fotografie przedstawiające piękno tamtejszej przyrody. To ciekawy kraj, w którym wybudowano wiele nowoczesnych budowli, ale jest tam też wiele terenów naturalnych, nieskażonych cywilizacją, wywołujących niesamowite wrażenie (np. Kanion Czaryński). Wszystkich zaciekawiło też to, że jest to kraj zamieszkały przez ludność wielu narodowości i wyznań. Assel w bardzo jasny i obrazowy sposób opisywała wydarzenia historyczne, łączące Kazachów i Polaków oraz innych Słowian, a także jak wygląda współczesne życie codzienne tak zróżnicowanej ludności.

Było nam także bardzo miło, gdy Assel poczęstowała wszystkich narodowym specjałem - bauyrsak. Upiekła je specjalnie dla nas i przyznajemy, że były naprawdę pyszne. Ale to jeszcze nie wszystko, gdyż mogliśmy też podziwiać narodowy strój oraz biżuterię.

Na koniec spotkania, obejrzeliśmy jeszcze krótki film podsumowujący to, co powiedziała  nam o Kazachstanie Assel. To była niesamowita przygoda dla nas wszystkich. Świadczą o tym brawa dla naszego gościa, za tak przejrzystą i skupiającą uwagę prezentację.

Kolejna wycieczka „palcem po mapie” okazała się bardzo bogata w wiedzę, i co ważniejsze w refleksje. Każdy z nas jest ciekawy rozwoju i obyczajów kultur, jak żyje się w innych państwach, jakie piękno w sobie kryją. Kazachstan jest właśnie takim miejscem - inspirującym i nie do końca jeszcze odkrytym.

Zapraszamy do galerii