3 września podopieczni poznańskiego oddziału mbU wyruszyli w kolejną wyprawę w nieznane. Tym razem w nieco dalsze rejony Wielkopolski.

Pierwszym przystankiem był Russów, gdzie w odbudowanym w 1971 roku dworku, mieści się oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu poświęcony życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej.

Rodzina Marii mieszkała w niewielkim dworku otoczonym parkiem krajobrazowym. Eksplorowaliśmy wnętrza dworku, które skrywają pamiątki rodzinne, kolekcję dokumentów, mebli a także ubiorów z epoki. W parku znajduje się obecnie ekspozycja etnograficzna budownictwa chłopskiego związanego z regionem. Widzieliśmy stare spichlerze, stodoły i budynki mieszkalne z oryginalnym wyposażeniem. Całe założenie dworsko-parkowe pozwoliło nam zapoznać się, nie tylko z życiem i twórczością pisarki ale również z historią polskiej wsi. To miejsce bardzo spodobało się naszym podopiecznym, a park z pięknymi drzewami i stawem sprawił najwięcej radości.

Następnym przystankiem w naszej podróży był Kalisz położony na Wysoczyźnie Kaliskiej, w głębokiej dolinie Prosny. Miasto oczarowuje niezwykłą architekturą i urbanistyką. Kanały, mosty oraz zieleń nadają mu bardzo malowniczy charakter. 

W Kaliszu zbudowano dwa kanały: północny Bernardyński oraz południowy Rypinkowski, oba według projektu Teodora Urbańskiego. W latach 1865–1866 na Kanale Bernardyńskim wybudowano Most Żelazny, który jest pierwszym polskim mostem o konstrukcji stalowej.

Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone w 1914 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym odbudowano śródmieście i rynek z neoklasycystycznym Ratuszem według projektu Sylwestra Pajzderskiego w oparciu o wcześniejsze projekty Stefana Szyllera.

Podczas wycieczki nasi podopieczni mogli zwiedzić najważniejsze świątynie Kalisza, m.in. Kościół św. Józefa i św. Piotra z Alkantary, Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Katedrę św. Mikołaja Biskupa.

Był czas na rozmowy, żarty, delektowanie się wspólnie spędzonym czasem.

Dzień był długi i pełen wrażeń. Pogoda nas rozpieszczała pięknym słońcem a Kalisz i Russów swą malowniczością. 

Dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom, bez których ta wycieczka nie mogłaby się odbyć!

Więcej zdjęć w naszej galerii.