W sobotni poranek 18 lipca nasi warszawscy podopieczni pojechali na Wakacje jednego dnia do gospodarstwa agroturystycznego „Doliny Bobrów” w Wólce Dłużewskiej. Dla seniorów z Warszawy był to pierwszy taki wyjazd w tym roku. Bardzo się na niego cieszyli:

- Nie mogłam się doczekać, budziłam się nieskończoną ilość razy w nocy, żeby nie zaspać – opowiadała nam potem pani Krysia.

Dzień zapowiadał się upalnie, dlatego wyruszyliśmy z samego rana. Na miejscu powitała nas gospodyni w pięknym kolorowym regionalnym stroju. Seniorzy z radością powitali zacienione miejsce wśród drzew, gdzie można było usiąść, odpocząć i porozmawiać.

Tymczasem uczestników wycieczki na miejscu czekało moc atrakcji. Najpierw warsztaty rękodzieła. Pod czujnym okiem instruktorki, w przyjemnym chłodzie wiejskiej izby, seniorzy wykonali ptaki-cudaki z siana. Te pachnące figurki będą miłą pamiątką z wyjazdu.

Następnie gospodyni domu oprowadziła nas po zabudowaniach. W stodole nasi podopieczni mogli zobaczyć zabytkowe maszyny i narzędzia rolnicze, a także krosna, balię i tarę do prania, maglownicę czy żelazko z duszą. To przywołało wiele wspomnień z dzieciństwa i młodości, wywołało też bardzo ożywioną, radosną dyskusję. Tomek, nasz wolontariusz spróbował nawet swych sił jako praczka. Duże zainteresowanie seniorów wzbudziły 2 kręcące się po obejściu kociaki. Przyjemnie było pogłaskać rozbawione maluchy. 

Po stodole przyszedł czas na zwiedzanie wiejskiej chaty. A w niej i piec chlebowy, i ciasto w przygotowaniu na stole,  i suszone zioła pod sufitem, i meble, jakie dziś trudno już spotkać.  

Po zwiedzaniu czekał nas pyszny obiad na świeżym powietrzu i odpoczynek w cieniu. 

- Czuję, że żyję – cieszyła się pani Danusia

 – Tu człowiek porozmawia, pożartuje, pośmieje się. A w domu… cztery ściany i telewizor  - dodała pani Halinka. 

Przy tylu atrakcjach i wrażeniach ani się obejrzeliśmy, a już trzeba było wracać do Warszawy. Dolinę Bobrów opuszczaliśmy z żalem. Ale i z nadzieją, że tego lata jeszcze będzie czas, by  cieszyć się wakacyjnymi chwilami.

Gorąco dziękujemy Darczyńcom, którzy wsparli naszą wakacyjną akcję i wolontariuszom, którzy podczas wyjazdu byli wielkim wsparciem dla seniorów. Bez Was nie byłoby to możliwe!

Zapraszamy do galerii wspomnień i do obejrzenia krótkiego reportażu z wycieczki na stronie FAKTY TVN.