"Podróż Pojednania" do Berlina - relacja z wyjazdu

W piękny, wiosenny weekend od 19 do 21 kwietnia 2013 r. grupa uczestników projektu polsko-niemieckiego i wolontariuszy Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" odwiedziła Berlin w ramach "Podróży pojednania" - ważnej międzynarodowej akcji w projekcie.

Tuż po dojechaniu na miejsce w piątek, na dworcu grupę "mbU" spotkała pierwsza niespodzianka. Czekała tam na nich pani Isabelle Malmartel, członkini Zarządu Freunde alter Menschen e.V., czyli "małych braci Ubogich" w Berlinie. Pani Malmartel wręczyła seniorom kwiaty w myśl międzynarodowej dewizy Stowarzyszenia - "Kwiaty przed chlebem".

Następnie o godzinie 17.30 grupa spotkała się z panem Vinzenzem Kratzerem i panią Patrycją Kniejską, przedstawicielami GFPS e.V, studenckiej międzynarodowej organizacji non-profit działającej na terenie Niemiec, Polski i Republiki Czeskiej.  Pan Vinzenz, który jest przewodniczącym organizacji na terenie Niemiec, opowiedział grupie "mbU", na jakich zasadach GFPS funkcjonuje, kiedy organizacja powstała i dlaczego oraz jakie są zasady uczestnictwa w stypendiach GFPS i wiążących się z nimi projektach naukowych. Grupa dowiedziała się też, jakiego rodzaju projektu realizują studenci i jakie ciepłe relacje powstają na drodze ich współpracy. Pani Patrycja, która w GFPS pełni rolę opiekunki stypendystów oraz grup lokalnych na terenie Opola, pojawiła się na spotkaniu z inicjatywy pana Vinzenza, gdyż akurat przebywa w Niemczech, ale też czynnie angażuje się w temat opieki nad osobami starszymi (skończyła gerontopedagogikę na Uniwersytecie Opolskim). W czasie opowieści obu przedstawicieli GFPS pan Jerzy, członek polskiej grupy, bardzo chwalił sposób działania organizacji i metody nauki języka polskiego i niemieckiego, jaki promują - poprzez kontakt z żywym językiem, przyjacielskie spotkania i naukowe projekty. Na koniec spotkania grupa "mbU" wręczyła panu Kratzerowi upominek i wspólnie z goścmi udała się na spacer połączony z kolacją.

Kolejny dzień podróży byl bardzo intensywny! Już z samego rana o 8.30 grupa "mbU" pojawiła się pod gmachem Reichstagu przy Placu Republiki w Berlinie. Członkowie grupy wspólnie zwiedzili wieńczącą budynek kopułę i taras widokowy. Widok ze szczytu kopuły zrobił na wszystkich duże wrażenie. Każdy na pamiątkę z odwiedzin tego miejca zachował materiały informacyjne zawierające m.in. rozpisane w punktach elementy krajobrazu widoczne z kopuły.

Po powrocie z wysokości i krótkiej przerwie na zakup pamiątek i odpoczynek przy Placu Paryskim i Bramie Brandenburskiej, grupa udała się pod Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, gdzie czekał na nią umówiony przewodnik. To od niego członkowie grupy dowiedzieli się, jak wyglądały pierwsze projekty pomnika i jakie kontrowersje się z nim wiązały. Ponadto padały pytania o konstrukcję pomnika od strony technicznej, jego konserwację czy renowację. Przewodnik z dużym zaangażowaniem odpowiadał na wszystkie pytania, a następnie odprowadził seniorów i wolontariuszy do Centrum Informacji umiejscowionego w podziemiach pod pomnikiem. Tam na wszystkich czekały audiotłumaczenia i cztery sale do zwiedzenia: Sala Świadectw, Sala Rodzin, Sala Nazwisk i Sala Miejsc. Każda z sal obfitowała we wstrząsające informacje o losach europejskich Żydów, statystyki, listy i opisy wydarzeń.

Końcowym punktem podróży w sobotę była wizyta w siedzibie Freunde alter Menschen e.V. położonej na terenie Berlińskiej dzielnicy Kreuzberg. Tam grupa pojawiła się po godzinie 17.00. Na miejscu czekali na wszystkich podopieczni FaM, wolontariusze oraz pracownicy organizacji. Ponownie spotkali też Isabelle Marmaltel, która powitała ich na dworcu w piątek. Czas spędzony w siedzibie FaM minął bardzo przyjemnie - na wspólnym poznawaniu się i wymianie serdeczności oraz długich rozmowach.

Ostatni dzień "Podróży pojednania" był okazją do podsumowania wrażeń wszystkich uczestników. Niektórzy nauczyli się, że warto nadal walczyć ze stereotypowym myśleniem o naszych zachodnich sąsiadach i że wyobrażenia i obawy związane z wyjazdem były na szczęście bezpodstawne. Kilku starszych uczestników wyjazdu nie było w Berlinie ponad 30 lat - dla nich to teraz zupełnie nowe i przyjazne miasto. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiło także Centrum Informacji - bardzo nietypowe muzeum usytuowane w samym sercu stolicy Niemiec traktujące o tak delikatnym  temacie. Równie pozytywne wrażenia pozostawiły po sobie u wszystkich bezpośrednie spotkania z Niemcami. "Razi mnie konsumpcjonizm, a tu taki wspaniały wolontariat! Rośnie wiara w człowieka" - skomentował zaangażowanie niemieckich wolontariuszy GFPS oraz "mbU" w Polsce i w Niemczech jeden z seniorów-uczestników wyjazdu, pan Stanisław.

Również wolontariusze podzielili się swoimi przemyśleniami. Dla nich także temat odbudowy relacji Polski i Niemiec okazał się zasadny i aktualny, a spotkanie z Freunde alter Menschen i GFPS niebywale serdeczne i warte powtórzenia.

Nadszedł wreszcie kres pobytu w Berlinie i pełna niezapomnianych wrażeń międzypokoleniowa grupa "mbU" wróciła do Warszawy.

Bardzo dziękujemy przedstawicielom GFPS e.V. oraz Freunde alter Menschen e.V za wspólnie spędzony czas! Do zobaczenia następnym razem!

Zapraszamy do galerii zdjęć."Podróż pojednania" odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" współfinansowanego przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" z siedzibą w Berlinie.