Zwiedzanie Muzeum Neonów

Na początku października wolontariuszki Małgorzata i Ewa zabrały nas do Muzeum Neonów. To miejsce cieszy się niezwykłą popularnością  - młodszym gościom pozwala na zaznajomienie się z cząstką świata epoki PRL-u, a starszym na powrót pamięcią do powojennej Warszawy.mbU muzeum Neonów

Muzeum jest bowiem wspomnieniem wielkiej neonizacji  - projektu prowadzonego niegdyś w krajach Bloku Wschodniego. Dziś jesteśmy już przyzwyczajeni do widoku kolorowych świateł i szyldów, są dla nas stałym elementem miejskiego krajobrazu, ale nasi podopieczni pamiętają czasy, kiedy dopiero zaczynały się one pojawiać w Warszawie i innych polskich miastach.

A że znają stolicę jak własną kieszeń, niełatwo było ich zaskoczyć pytaniami o dawną lokalizację eksponatów muzeum. Choć przewodniczka – pani Iza – bardzo się starała wymyślać zagadki, pamiętali doskonale, na których budynkach wisiały kolorowe świetliste szyldy. Najwięcej emocji wzbudził neon restauracji „Szanghaj”, do której w PRL-u można było udać się na egzotyczne potrawy, ale i…obficie zakrapiane dancingi.

Wizyta w muzeum dała nie tylko dużo radości, ale stworzyła okazję do wspólnych wspominek o dawnej, rozświetlonej neonami Warszawie.