Wyjątkowy Kalendarz z Gwiazdami

Kalendarz #Obecność to akcja charytatywna, która ma na celu zwrócenie uwagi na samotne osoby starsze.

W jej ramach powstał wyjątkowy kalendarz z udziałem gwiazd ze świata mediów oraz seniorów ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Inicjatorami i organizatorami tej akcji są wolontariusze Stowarzyszenia: Urszula Rogala, która jest także rzecznikiem akcji i Piotr Grabarczyk. Zdjęcia wykonał portrecista i fotograf mody - Arcadius Mauritz. Do realizacji projektu przyczynili się również : Agnieszka Donica, Kaśka Żurawska, Koleta Gabrysiak, Barbara Szczepan, Dagmara Śrama-Pieńkowska, Joanna Imroth, Aleksy Karsz. Szatę graficzną kalendarza przygotował Arek Vaz. Sesja odbyła się w studio ŚWIT w Warszawie.
kalendarz cover 2We wspólnej sesji gwiazd i seniorów wzięli udział: Dorota Wellman, Marcin Prokop, Tomasz Kammel, Marzena Rogalska, Dawid Kwiatkowski, Dorota Rabczewska-Stępień - Doda,  Julia Kuczyńska - Maffashion, Edyta Herbuś, Natalia Kukulska, Dorota Gardias, Maciej Orłoś, Paulina Krupińska, Kacper Kuszewski, Barbara Kurdej - Szatan i Natasza Urbańska.
Całkowity dochód z tej akcji zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych małych braci Ubogich, na Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ (stąd tytuł akcji: #Obecność). 
To wyjątkowy Program wolontariatu towarzyszącego, polegający na systematycznych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych. Buduje niezwykłą, opartą na przyjaźni i zaufaniu relację wolontariusza z samotnym seniorem. W ten sposób tworzą się więzi, bliskie relacje, a nawet międzypokoleniowe przyjaźnie na wiele lat. Obecnie pod stałą opieką mbU jest ponad 300 seniorów z Warszawy, Lublina, Poznania i Pruszkowa. 
Aby otrzymać ten wyjątkowy kalendarz wystarczy wejść na stronę www.malibracia.org.pl/kalendarz i wesprzeć darowizną w wysokości 100 zł Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ.
To naprawdę proste. Dzięki Darczyńcom, Stowarzyszenie zapewnia stałą obecność drugiego człowieka, która jest tym, czego starsze samotne osoby potrzebują najbardziej. Dlatego tak ważny jest dla mbU Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ. 
Premierę kalendarza zaplanowano na 3 grudnia podczas specjalnej konferencji w  centrum konferencyjnym Ms Mermaid z udziałem wspomnianych gwiazd i podopiecznych Stowarzyszenia. 
W maju tego roku przeprowadziliśmy z agencją ARC Rynek i Opinia pierwsze w Polsce badanie sytuacji społecznej osób starszych. Potwierdza on nasze codzienne doświadczenia - wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Wyniki badania mówią wprost: aż trzech na dziesięciu badanych seniorów (80+) doświadcza samotności i izolacji, a jedna na 20 osób w tym wieku nigdy nie wychodzi z domu! Zdajemy sobie sprawę, że wciąż poświęca się zbyt mało uwagi problemom, stąd nasze działania. – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia. Dziękuję wszystkim, którzy wzięły udział w sesjach zdjęciowych. Wiem, jak w ich napiętych kalendarzach niełatwo jest wygospodarować czas na takie akcje. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że wspólnie dostrzegli wagę problemu i wsparli naszą ideę. – kontynuuje J. Mielczarek