Wycieczka Jednego Dnia - Rogalin

Dnia 8.06.2016 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Rogalina. Udział w niej wzięło dziesięciu podopiecznych Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, 8 wolontariuszy mbU oraz dwie wolontariuszki z Fundacji Veolia Polska.

W trakcie wyjazdu podopieczni mieli okazję nawiązać bliższe relacje między sobą i wymienić się nowinkami ze swojego życia. Na samym wejściu do pałacu zachwycił nas ogród rokokowy, stanowiący pod względem kompozycji dopełnienie barokowego. Przestrzenie rozmieszczonych kul lip skupiały uwagę naszych seniorów. Dopełnieniem ogrodu jest kopiec zwany Parnasem. Akcentami uzupełniającymi kompozycje ogrodu są kamienne wazony i rokokowe posągi. Niestety nie zachował się już młyn wodny, który pochodził z początku XIX wieku. Nadal jednak w zachodniej części parku znajdują się pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Najsłynniejszymi wśród nich są Lech, Czech oraz Rus. W trakcie wycieczki po pałacu uzyskaliśmy ogromną dawkę informacji. Udało się nam dowiedzieć, że rogalińska rezydencja została zbudowana w II poł. XVIII wieku jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego. Wnętrze pałacu nas oczarowało. W szczególności biblioteka oraz jadalnia. Sentymentalnie skupiliśmy uwagę na gabinecie londyńskim, w którym przebywał  Edward B.H.R. Raczyński przebywający wówczas na emigracji w Londynie. Gabinet wypełniony jest starymi meblami, fotografiami rodzinnymi oraz ocalałymi portretami antenatów.

Ciekawą dyskusję wśród naszych seniorów wywołała goździkowa sypialnia - warta zapamiętania na długie lata, jako coś niespotykanego. Kolejny istotny moment w dziejach rezydencji wiąże się z działalnością  Edwarda Aleksandra Raczyńskiego i jego żony Róży, którzy w końcu XIX wieku przeprowadzili szeroko zakrojony remont pałacu. Przeprowadzono remonty budynków gospodarczych, bocznych skrzydeł oraz korpusu głównego pałacu. Do ważnych elementów  rezydencji Raczyńskich w Rogalinie należą powozownia i znajdująca się po przeciwnej stronie dziedzińca pałacowego - stajnia. Jednym z wyjątkowych zabytków w Rogalinie jest oddana do konserwacji kareta coupe z XVIII w. Kolekcję uzupełnia karetka fiakierska, plauka oraz dorożka.

Dla wielu naszych podopiecznych to był jedyny wyjazd wakacyjny. W trakcie wycieczki także znaleźliśmy czas by wspólnie usiąść, porozmawiać, pośpiewać. Dzięki temu mogłyśmy wysłuchać wypowiedzi seniorów.

Pani Stefania - "Czuje się jak prawdziwa hrabina, wszędzie mnie podwożą na wózku. Dzięki Waszej pomocy mogłam zobaczyć całe wnętrze pałacu oraz okolicę."

Pani Elżbieta - "Obudziłam się w nocy i bałam się pojechać na wycieczkę. Teraz jestem szczęśliwa, dobrze, że wzięłam w niej udział."

Pani Olga - "Jestem zachwycona organizacją wycieczki i dziękuje, że mogłam w niej wziąć udział." 

Nasi wolontariusze pomagali Seniorom w poruszaniu się po pałacu i okolicy. Całość wrażeń została uwieńczona smacznym obiadem.

Dziękujemy wszystkim naszym wolontariuszom oraz wolontariuszom z Fundacji Veolia Polska za poświęcony czas i energię. Ta wycieczka nie odbyłaby się bez Waszej pomocy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Galeria.

Wyjazd został zrealizowany w części z projektu ”Starość nie musi być taka samotna” współfinansowanego ze środków pochodzący z Urzędu miasta Poznania przeznaczony na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz z darowizn z akcji wakacyjnej "Pomóż nam to zmienić".