Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza

Ostatnie spotkanie środowe było okazją do poznania bardzo ciekawego miejsca na mapie Lublina. Nasi podopieczni oraz wolontariusze gościli w murach Regionalnego Muzeum Cebularza, gdzie uśmiechnięty piekarz Franek oraz legendarna Esterka opowiedzieli nam o jednym z najbardziej znanych lubelskich specjałów – cebularzu i zaprosili do wspólnego przygotowania wypieku. Zapraszamy do lektury relacji wolontariuszki Katarzyny Jęczeń.

W minioną środę, 29rmc sierpnia wraz z podopiecznymi i wolontariuszami Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w wybraliśmy się na ulicę Szewską do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie. Mieliśmy tam okazję usłyszeć historię powstania cebularza, a także historię samego Lublina, przyjrzeć się z bliska procesowi powstania tegoż wypieku, jak również wziąć udział w jego przygotowaniu. Wszelkie opowieści mogliśmy usłyszeć od samego piekarza Franka oraz legendarnej Esterki - ukochanej Kazimierza Wielkiego.

Niezwykle ciekawe okazały się przyrządy używane podczas produkcji wypieku. Budziły one zainteresowanie oraz podziw. Były to między innymi: zabytkowa waga, moździerz, a nawet kaflowy piecyk. Mieliśmy okazję poczuć niezwykły klimat piekarni, dzięki czapeczkom kucharskim, które każdy z nas, zwiedzających otrzymał. Ponadto pomieszczenie, w którym się znajdowaliśmy miało charakterystyczny urok dzięki półokrągłym sklepieniom, miniaturze stojącego młyna, drewnianym meblom, oraz innym, typowym ozdobom. Na zakończenie nasi podopieczni otrzymali poczęstunek w postaci kawałka ciepłego cebularza. Wszyscy chętni smakosze tych wypieków mieli możliwość nabycia tego przysmaku. Każdy mógł również zakupić inne pamiątki w postaci magnesów i kubków.

Wizyta w muzeum była wyjątkowym wydarzeniem. Mieliśmy okazję nie tylko poznać historię cebularza, oraz recepturę na ten tradycyjny lubelski wypiek, ale także asystować przy jego powstawaniu. Serdecznie dziękujemy piekarzowi Frankowi i Esterce za wspaniały czas spędzony wspólnie. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał grę miejską „Z cebularzem przez Lublin” ukazującą interesujące miejsca, które warto odwiedzić.