Warsztaty z herbaty

Mało kto zna historię, napoju który większość z Nas pija codziennie, i to kilka razy. Początki tego naparu odnajdziemy oczywiście z Chinach, gdzie historia herbaty owiana jest wieloma tajemnicami. 

W literaturze chińskiej odnaleźć można wzmianki o herbacie już w V wieku przed naszą erą. Według jednej z legend pierwszą herbatę wypił cesarz Shen Nung,  któremu do przegotowanej wody przypadkowo wpadł liść herbaty. Inna legenda głosi, że buddyjski święty Budhidharma, zakopał swoje powieki, a na tym miejscu wyrosły gęste krzaki herbaciane. Pewne jest jednak to, że  w VIII wieku  Lu Yu napisał trzytomową księgę o herbacie i jej właściwościach.

Największy  rytuał parzenia herbaty i jej kosztowania spotkać można w Japonii. Jest to swojego rodzaju filozofia życia i bardzo istotna część dnia. Do Japonii pierwsze nasiona herbaty przywiózł mnich Dengyo Daishi.

Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jak i kto przywiózł herbatę do Europy, wiemy jednak to, że w wieku XVII orientalne towary przywozili Holendrzy i Portugalczycy. Napar ten jednak nie miał wielu zwolenników ponieważ był to towar drogi i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić.

W 1658 roku herbata zawitała „na dobre” w Wielkiej Brytanii, którą przywiozła tam Katarzyna Braganza.

Według niektórych źródeł w  naszym kraju pierwszą filiżankę zaparzyła księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, żona Jana Kazimierza, jednak wtenczas napar ten miała taka samo wielu zwolenników jak i przeciwników. Herbatę rozpowszechnił w XVIII wieku Stanisław August Poniatowski, i wtenczas herbaty podawane były z cukrem lub miodem. (Źródło: www.herbata.info)

A u nas w poznańskiej siedzibie w mbU 3 lutego mogliśmy podczas „warsztatów z herbaty”,  skomponować własną torebkę z harbatą.  Robiliśmy własnoręcznie torebki. Pomysł i prowadzenie warsztatów  zawdzięczamy Małgosi Halinowskiej, której bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Warsztaty z rękodzieła  zostały współrealizowane w ramach projektu „Starość nie musi być taka samotna” współfinansowanego ze środków pochodzących z Urzędu Miasta Poznania przeznaczonych na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.