Warsztaty arteterapeutyczne "Miasto moje a w nim"

Nie wszystko da się wyrazić słowami. W Stowarzyszeniu dajemy możliwość wyrażania siebie poprzez różne formy twórczej ekspresji. W lutym i marcu organizowaliśmy warsztaty „Miasto moje a ja w nim”, których celem byłą aktywizacja arteterapeutyczna uczestników.

Jeśli określenie „arteterapia” brzmi obco, już spieszymy z wyjaśnieniem. Pod tą nazwą kryją się zajęcia terapeutyczne wykorzystujące media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji.

Uczestnicy cyklu spotkań prowadzonych przez wolontariuszkę Joannę wykorzystywali środki plastyczne oraz instrumenty muzyczne w celu ukazania relacji z miastem, w którym przeżyli całe życie albo dużą jego część. Okazało się, że używając węgla, akryli czy pasteli można wyrazić emocje, które wywołują w nas wspomnienia z czasu spędzonego w Warszawie. Nasi podopieczni tworzyli rzeczywiste i wymarzone widoki z okna, autorskie herby miejskie, a nawet nietypowe przewodniki przedstawiające miejsca, które w jakiś sposób były dla nich istotne - te związane z ważnymi wspomnieniami, zapadające w pamięć. W czasie jednego ze spotkań słuchali piosenek związanych z Warszawą i oddawali na kartce uczucia, które wywoływały w nich znajome melodie. Inne zajęcia poświęcone były tworzeniu kolaży.

Taki typ pracy z materiałami plastycznymi nie tylko pobudza do refleksji i odkrycia własnych możliwości twórczych, ale daje również możliwość powrotu myślami do zapomnianych chwil, odbudowania mapy wspomnień. Doświadczenia uczestników warsztatów, jak i każdego mieszkańca Warszawy, składają się na wspólnie pisaną historię miasta, którą udało nam się ukazać w formie rysunków, poprzez zabawę plamą i kolorem. Nie był to warsztat skierowany dla plastyków, osób obcujących w twórczością na co dzień – każdy może wyrażać siebie poprzez różnego rodzaju media artystyczne, a wszystkie powstałe prace są niezwykle piękne, ponieważ inspirowane były szczerymi emocjami. Sami zobaczcie!

Relację przygotowała wolontariuszka Agata.

arteterapia mbU4arteterapia mbU 3