Wakacje Jednego Dnia - Rydzyna i Trzebosz

Wakacje to czas, w którym każdy pragnie odpocząć od codziennych spraw oraz znaleźć chwilę wytchnienia. Zobaczyć nowe miejsca, spotkać  interesujących ludzi, spróbować kulinarnych dań to tylko niektóre z pragnień jakie chcemy zrealizować w trakcie odpoczynku. Z utęsknieniem patrzymy w przyszłość wyczekując tego czasu relaksu. 

Podopieczni Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” również czekają na taki wyjątkowy dzień podczas którego zapominają o swoich troskach. Zabierają plecak, aparat, poczucie humoru i wyruszają na Wycieczkę Jednego Dnia wraz z wolontraiuszami. Kolejnym miejscem, które mogą zakreślić na swojej osobistej mapie wakacyjnych podróży są Rydzyna i Trzebosz.

 

5.08.2016 r odbyła się wycieczka do zamku w Rydzynie oraz pałacu w Trzeboszu. Grupa 17 osób wyruszyła z placu Mickiewicza w Poznaniu w kierunku Rydzyny. W trakcie wyjazdu wszystkim uczestnikom dopisywało poczucie humoru. Śmiech, śpiew sentymentalnych piosenek wyzwolił wspomnienia. Rozmowy przepełnione były  radosnymi przeżyciami z dawnych lat. Czas  spędzony we wspólnym gronie pozwolił na integrację oraz wymianę poglądów na wielu płaszczyznach. Podróż minęła w miłej atmosferze. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zamku w Rydzynie.

W trakcie zwiedzania grupa dowiedziała się o historii Zamku w Rydzynie. Został zbudowany w końcu XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku, wzniesionego dla Jana z Czerniny Rydzyńskiego. Zamek barokowy jest dziełem Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego. W czasie wojny północnej, w 1709 r. zamek został częściowo spalony przez wojska carskie. Swój rydzyński zamek król Stanisław Leszczyński sprzedał Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. Nowy właściciel doprowadził Zamek w Rydzynie do dawnej świetności. Architektem i realizatorem prac budowlanych był Karol Marcin Frantz. W końcu stycznia 1945 r. Zamek w Rydzynie został spalony. Spalony Zamek czekał na nowego użytkownika do 1970 r.  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich(SIMP)zostało nowym użytkownikiem. Wnętrza odtworzono na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej z okresu międzywojennego.

Podopieczni stowarzyszenia byli zachwyceni wnętrzem zamku w Rydzynie, zwracali uwagę na najdrobniejsze szczegóły oraz doceniali kunszt pracy rękodzielniczej.
Wypowiedzi seniorów:

  • Pani Ola: Jestem zachwycona tymi wspaniałymi zdobieniami na suficie, ile to musiało kosztować czasu i pracy. Wzruszam się, że dane mi było to zobaczyć.
  • Pani Bożena: Cieszę się, że zdecydowałam się na ten wyjazd, miałam obawy czy dam sobie radę. Będę wspominała ten wyjazd w jesienne pochmurne dni, tyle radości miałam jednego dnia.

Po zakończonym zwiedzaniu  grupa udała się w kierunku rynku oraz  zabytkowego kościoła w Rydzynie. Zmęczeni ale szczęśliwi pojechali do pałacu w Trzeboszu. Na miejscu  czekał na nich już przygotowany poczęstunek. Zachwycające wnętrze pałacu, profesjonalna obsługa, bardzo dobry posiłek stanowiło uzupełnienie wspaniałego dnia wycieczki.

Historie pałacu przedstawiła Pani Anna Frankiewicz-Krzyżaniak. Rok 2008 niewątpliwie był najpomyślniejszy dla pałacu na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Obiekt wraz z częścią majątku nabyła rodzina Frankiewiczów z Poznania, która od pokoleń zajmuje się rolnictwem. Właściciele mają głęboko zakorzenione idee patriotyzmu. Poszukiwali miejsca, które można uratować przed ostatecznym zniszczeniem, któremu można nadać nowe życie i nową historię. Wybór padł właśnie na pałac w Trzeboszu. Pod opieką konserwatora zabytków wnętrza odrestaurowano z najdrobniejszymi szczegółami, z zachowanymi ornamentami i zdobieniami.

Wycieczka jednego dnia odbyła się dzięki środkom zebranym z „Akcji Wakacyjnej”.

Serdeczne podziękowania za poświęcony czas oraz wspieranie naszych seniorów dla naszych wolontariuszy: Bogusi, Oli, Lucynki i Marty.

Pragniemy także podziękować za sesję fotograficzną panu Witoldowi Zalas z Sucholeskiego Klubu Fotograficznego.