Wakacje Jednego Dnia: Błonie

Błonie - jedno ze starszych osiedli Mazowsza, skrywa pozostałości osadnictwa z VIII wieku! Zabytkowe budynki, kościoły i mury, które widziały kawał historii. To tam zabraliśmy naszych 11 naszych podopiecznych na kameralną, jesienną wycieczkę w ramach projektu „Wsparcie. Świadomość. Godność.“, skierowanego do osób powyżej 80. roku życia. Nasi wolontariusze towarzyszyli seniorom cały dzień, dbając o ich komfort  w poruszaniu się oraz służąc rozmową.

Dzień przywitał nas mroźnym wiatrem. Jesień tuż za rogiem, dało się wyczuć. Pierwszy przystanek - zwiedzanie Muzeum Ziemi Błońskiej. Wspaniałe historie o mieście, heroicznych wyczynach jego obywateli podczas II Wojny Światowej, ich życiu codziennym i pracy opowiadali nam charyzmatyczni przewodnicy. Jak sami przyznają, z ciekawością słuchają również opowieści naszych podopiecznych, którzy często pamiętają wydarzenia z tamtego okresu i są dla nich żywą skarbnicą wiedzy. A zasoby muzeum, tj. autentyczna broń, zdjęcia, listy i przedmioty codziennego użytku, zapewne przywołały wiele wspomnień.

Pogoda nas nie rozpieszczała, więc po solidnej dawce wiedzy wybraliśmy się prosto na pyszny, domowy obiad i pogaduszki przy kawie i deserze. Kompot z rabarbaru zrobił furorę. Po obiedzie - miła niespodzianka - pełne słońce i powrót lata! Idealny czas na spacer w parku Bajka. Dużo zieleni, staw, place zabaw, a nawet plaża. Kolejna dawka rozmów, wspólnych zdjęć i atrakcji. Lustra dające krzywe odbicia cieszyły się szczególnym zainteresowaniem - śmiechu było co niemiara!

Zmęczeni, ale jakże zadowoleni wróciliśmy do Warszawy. Uśmiechy z twarzy naszych seniorów nie znikały długo. Dla nas i naszych wolontariuszy to największa nagroda!

Relację przygotowała wolontariuszka Magda.mbU WJD Blonie 10.09 vert