To był piknik pełen przyjemności!

W niedzielę 2 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zorganizowało Jarmark Kreatywności w warszawskim Ogrodzie Saskim. Październikowa pogoda okazała się łaskawa: cały dzień świeciło słońce i było ciepło. Dopisali też goście – szacujemy, że tego dnia odwiedziło nas ok. 3 i pół tysiąca uczestników!

Wolontariusze mbU wręczali gościom róże, znaczki-przypinki i balony przypominające o święcie, a także informowali o tym, jakie atrakcje czekają na wszystkich w tym dniu. A było ich naprawdę sporo. Można było nie tylko zadbać o swoje ciało, ale także o ducha.

Uczestnicy pikniku mogli bezpłatnie zbadać swój słuch, jak i poznać ćwiczenia zapobiegające bólom kręgosłupa i stawów. Na tych, którzy chcieli dowiedzieć się, ile lat ma ich serce, czekało specjalne urządzenie, które to sprawdzało. Twórcy kampanii „Ciśnienie na życie” mierzyli ciśnienie i udzielali porad, jak je zmniejszyć. Na Jarmarku obecne były też domy opieki dziennej i całodobowej, które przedstawiły swoje propozycje dla seniorów. Na jednym ze stoisk był Przystanek Alzheimer, czyli punkt informacyjny o chorobach neurodegradacyjnych. „Klinika stopy” udzielała porad na temat chorób stóp. Tak naprawdę, można było zadbać o swoje zdrowie od stóp do głów lub odwrotnie.

Ale niemniej ważne na Jarmarku były atrakcje dla ducha. Przede wszystkim, na scenie cały czas coś się działo. A to pokaz tańca orientalnego grupy PRO Kobieta 50+ z Józefowa, a to mini-recital Wojciecha Dąbrowskiego, twórcy Festiwalu Mieczysława Fogga czy występ Teresy Kramarskiej. Na uczestników czekały zniżkowe bilety do Teatru Dramatycznego i Kinoteki. Była też joga śmiechu, a na sam koniec na scenę wkroczyła dj Wika i wszystkich porwała do międzypokoleniowej potańcówki.

 „To był piknik pełen przyjemności!” – podsumowali seniorzy.