Świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych!

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiony przez ONZ niemal 20 lat temu (w 1990 r). by zwrócić uwagę na to, że w XXI wieku starzenie się społeczeństwa stanie się jednym z najważniejszych wyzwań społecznych. Dziś to święto podkreśla międzynarodową solidarność osób starszych niezależnie od ich narodowości, rasy, kultury czy warunków,  w jakich żyją.

Dla nas – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich - to nie tylko święto seniorów, ale również ich przyjaciół i sympatyków. To świetna okazja do podziękowania seniorom za ich obecność, mądrość, doświadczenie i pogodę ducha, którymi na co dzień się z nami dzielą.

mdos2017 4Z tej okazji w niedzielę, 30 września mali bracia Ubogich zapraszają wszystkich seniorów do warszawskiego Ogrodu Saskiego na wspólne świętowanie w godzinach 11:00-16:00. Będą m.in. lekcje esperanto, bezpłatne konsultacje medyczne, fizjoterapeutów i rehabilitantów oraz wiele innych atrakcji. Każdy z ponad 50. wystawców ma na ten dzień przygotowaną specjalną ofertę dla odwiedzających - wielu z nich zorganizuje  bezpłatne zajęcia i  warsztaty mające na celu rozbudzić kreatywność osób starszych i otworzyć ich na nowe doświadczenia. Przez cały czas będą nam towarzyszyć artyści z grupy Sztuka Tworzenia i ich magiczne i kolorowe bańki mydlane. – kontynuuje J. Mielczarek

Na gości czeka również bogaty program artystyczny. Na scenie zagoszczą Wojciech Dąbrowski z Wielkim Finałem Festiwalu M. Fogga, stylowe seniorki i stylowi seniorzy z Pokazem Mody 60+, pełne pozytywnej energii chirliderki z Bielan.

Tradycyjnie na zakończenie szaloną zabawę zapewni ulubiona nie tylko przez seniorów DJ Wika.mdos2017 Wika3

Przyświecają nam dwa cele – edukacja i świetna zabawa. Oprócz integracji na świeżym powietrzu w piknikowej atmosferze zbieramy w jednym miejscu szeroką ofertę aktywności i usług, które oferują seniorom organizacje pozarządowe, instytucje i firmy – mówi Joanna Mielczarek.

Z roku na rok obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Ogrodzie Saskim cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy – w 2017 roku JARMARK KREATYWNOŚCI w Ogrodzie Saskim zgromadził ponad 3 000 uczestników!

mdos2017 3Oprócz JARMARKU w Warszawie, pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich - również w Poznaniu i Lublinie - zorganizują wręczanie kwiatów i składanie życzeń. Składamy życzenia i wręczamy kwiaty napotkanym seniorom w dniu ich święta niemal od początku naszej działalności. Zdajemy sobie sprawę, że bez naszej akcji byłby to dla seniorów zwykły szary dzień – mówi Elżbieta Ślązek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

W tym roku kwiaty w Warszawie będziemy wręczać w godzinach 11:00-13:00 w Ogrodzie Saskim, na Placu Wilsona oraz Placu Grzybowskim – dorzuca Joanna Jaworska, koordynatorka warszawskiego oddziału mbU.

Chcemy, aby w tym dniu wszyscy seniorzy poczuli się zauważeni i docenieni za ich wielkie serca i życiową mądrość. Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych mają również na celu zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów, zapobieganie ich marginalizacji z życia społecznego i stworzenie kolejnej okazji do integracji z młodszymi pokoleniami.