Październikowe odkrywanie świata

Październik był dla nas miesiącem podróży i poznawania świata. Nie musieliśmy jednak pokonywać tysięcy kilometrów i spędzać wielu godzin w samolotach.

mbU Dookola Swiata 2

Dzięki Leonowi przenieśliśmy się duchem do Ameryki Południowej. Na spotkaniu 25 października zaprezentował nam on architekturę Limy – stolicy Peru, a także pokazał, jak wygląda Kanion Colca. Mogliśmy również podziwiać jeden z siedmiu nowych cudów świata – najlepiej zachowane miasto Inków – Machu Picchu.

Ale na tym nasza wyprawa się nie skończyła, ponieważ później przenieśliśmy się do Boliwii. Leon ma tak niesamowity talent do opowiadania, że poczuliśmy się tak, jakbyśmy wspólnie przeżywali jego przygody – zapierającą dech w piersi podróż na rowerze przez Dolinę Śmierci, czy wizytę w solnisku Salar de Uyuni. Naszą podróż zakończyliśmy oglądaniem pamiątek z tych pięknych, odległych krajów.

Czy wiecie skąd pochodził Freddie Mercury? Gdzie witasz sąsiada mówiąc „Mambo!”? Co mają wspólnego paella i flamingi? My już wiemy! A to wszystko dzięki prelegentom, którzy w czasie ostatniego spotkania z cyklu „Widelcem po mapie” zaprezentowali nam dwa

kraje  - Hiszpanię i Tanzanię. Miejsca, które są skrajnie różne, więc z tym większym zainteresowaniem poznawaliśmy ich zabytki, kulturę, no i kuchnię przede wszystkim.

 

P1000382 2

 

Tomek – autor książek i podróżnik – podzielił się z nami trudami i urokami życia w Afryce. Zapoznał nas z lokalnym językiem, szkołą, targami i bazarami. A Kasia zaprezentowała nam Madryt oraz Walencję z ich niesamowitymi zabytkami i barwnymi potrawami, na których widok aż ślinka cieknie. A na koniec przekazała nawet nagrane przez hiszpańskich kolegów pozdrowienia dla wszystkich podopiecznych Stowarzyszenia. Panowie zachęcili nas do wakacji w Hiszpanii. Lista chętnych na pewno jest długa, zwłaszcza po tym, jak zobaczyliśmy wspaniałe zdjęcia zabytków- Puerta del Sol czy Templo de Debod.

 

 

Dookola swiata mbU 4Ola, wolontariuszka prowadząca zajęcia z gimnastyki umysłu zabrała nas tym razem w podróż na Spitzbergen. Trzymiesięczna wyprawa zaowocowała wieloma anegdotami oraz ciekawostkami, których mieli okazję wysłuchać nasi podopieczni, sympatycy oraz wolontariusze. Zdjęcia i filmiki sprawiły, że uczestnicy poczuli się jak w opisywanym miejscu. Kolejne miejsce na mapie świata odhaczone z listy!