Jak zbudować dobre relacje z młodszym pokoleniem? - Warsztaty psychologiczne

W naszym Stowarzyszeniu ważnym działaniem jest budowanie pięknych relacji między podopiecznym i wolontariuszem. Na spotkaniu, które odbyło się w środę po dniu babci i dziadka postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej relacjom międzyludzkim oraz międzypokoleniowym. Z tej okazji warsztaty psychologiczne dotyczyły tego jak zbudować dobre relację z młodszym pokoleniem.  Zapraszamy do lektury relacji.

Nasze spotkanie środowe w dniu 23 stycznia rozpoczęliśmy od życzeń z okazji minionego Dnia babci i dziadka. Każdy z naszych podopiecznych otrzymał od nas piękną różyczkę z życzeniami od wolontariuszy. W oczach osób starszych można było dostrzec radość i odrobinę wzruszenia. Po wspólnej kawie i rozmowach przeszliśmy do warsztatów, które poprowadziła zaprzyjaźniona z naszym Stowarzyszeniem psycholog Anna Józkowicz. 

Pani Anna zaczęła spotkanie Fotoram2.io1od pytania „czym jest relacja?”. Wiele osób odpowiadało i przytaczało przykłady. Podczas dyskusji podopieczni zastanawiali się jakie są różnice i podobieństwa między młodszym i starszym pokoleniem. Z dyskusji wynikło, że młodsze i starsze pokolenie mimo wielu dzielących je różnic ma wiele wspólnego. Zarówno osoby starsze jak i młodzież mogą podzielić się ze sobą wiedzą i umiejętnościami. Osoby starsze cechuje doświadczenie, duża wiedza oraz mądrość życiowa, którą chętnie dzielą się z  młodzieżą. Z kolei młode pokolenie może pochwalić się wiedzą technologiczną oraz podzielić swoim czasem i warto, aby przekazywało swoje umiejętności seniorom.  Wszyscy jesteśmy wartościowi i każdy z nas niezależnie od wieku może podzielić się czymś z drugą osobą.

Ważne jest, aby budować międzypokoleniowe relacje oparte na szacunku, zaufaniu oraz przyjaźni, aby w tym zabieganym świecie znaleźć czas dla drugiej osoby. Nasze Stowarzyszenie stara się czuwać i być obok osób starszych. Szczery uśmiech, dobre słowo i życzliwość to skarb, który pozwoli nam zbudować dobrą relację z drugim człowiekiem.