Jarmark Kreatywności, czyli wielki finał warszawskiego Tygodnia Seniora

W niedzielę, 30 września, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez ONZ w 1990 roku, czyli prawie 20 lat temu. Już wtedy było wiadomo, że w XXI wieku starzenie się społeczeństwa stanie się jednym z najważniejszych wyzwań społecznych, a wokół nas będzie coraz więcej osób 60+, 70+… a więc postanowiliśmy zacząć świętować razem z dojrzałymi osobami. Dziś to święto podkreśla międzynarodową solidarność osób starszych niezależnie od ich narodowości, rasy, kultury czy warunków, w jakich żyją.

Z tej okazji, 30 września (w niedzielę), Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zorganizowało uroczystą imprezę w Ogrodzie Saskim i zaprosiło wielu ciekawych gości. Ogród Saski zapełnił się namiotami wystawców, stolikami i krzesełkami dla odwiedzających, balonami, kwiatami, ozdobami, zapachami kuchni polowej, uśmiechami uczestników i wolontariuszy, kolorowymi strojami, fantazyjnymi przebraniami. Były życzenia, uściski, wręczanie przepięknych, kolorowych róż, było piękne i barwnie, a także tanecznie i zabawnie. Podczas trwania imprezy, od 11:00 do 16:00, stoisko żadnego wystawcy nie pozostało puste – odwiedzający je goście mieli moc pytań zarówno do instytucji miejskich, samorządowych czy państwowych (m. in. Urząd Miasta, Straż Miejska czy ZUS), różnego rodzaju kół, organizacji czy fundacji działających na rzecz seniorów, instytucji kultury, (np. Teatr Dramatyczny w Warszawie), firm i organizacji oferujących opiekę, profilaktykę i leczenie dla seniorów (m. in. Fundacja Alzheimer), a czas umiało popijanie kawy otrzymanej w punkcie Woseba czy jedzenie grochówki albo pysznych domowych ciast ze stoiska gastronomicznego.mbU 30.09 Jarmark Kreatywnosci 1

Centralnym miejscem imprezy była scena, na której zaśpiewał Wojciech Dąbrowski z Wielkim Finałem Festiwalu Mieczysława Fogga. Odbywały się także występy taneczne (m. in. cheerleaderek z Bielan), występy kabaretowe, pokaz mody, a na koniec imprezy wystąpiła niezastąpiona DJ Wika, która poprowadziła potańcówkę dla seniorów… a właściwie potańcówkę międzypokoleniową, bo pod sceną bawili się wszyscy, od najmłodszych po najstarszych.

Chętni mogli uczestniczyć w lekcji esperanto, skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych, fizjoterapeutów i rehabilitantów, czy skorzystać z bezpłatnych zajęć i warsztatów mających na celu rozbudzić kreatywność osób starszych i otworzyć ich na nowe doświadczenia. Imprezę ubarwiali artyści z grupy Sztuka Tworzenia i ich magiczne i kolorowe bańki mydlane, a pełna słońca pogoda, podkreślającą piękno jesiennych liści i magię kolorów imprezy, dodała ciepła i pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom i gościom.
Dla nas, to nie tylko święto seniorów, ale również ich przyjaciół i sympatyków. To świetna okazja do podziękowania seniorom za ich obecność, doświadczenie i pogodę ducha, którymi na co dzień się z nami dzielą. Przyświecają nam dwa cele – edukacja i świetna zabawa. Oprócz integracji na świeżym powietrzu w piknikowej atmosferze zbieramy w jednym miejscu szeroką ofertę aktywności i usług, które oferują seniorom organizacje pozarządowe, instytucje i firmy – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Oprócz Jarmarku Kreatywności w Warszawie, pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, wręczyli kwiaty i złożyli życzenia starszym osobom także w Poznaniu i Lublinie.

Składamy życzenia i wręczamy kwiaty napotkanym seniorom w dniu ich święta, aby poczuli się zauważeni i docenieni za ich wielkie serca i życiową mądrość. Robimy to niemal od początku naszej działalności, bo zdajemy sobie sprawę, że bez naszej akcji byłby to dla starszych osób zwykły szary dzień – mówi Elżbieta Ślązek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych mają również na celu zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów, zapobieganie ich marginalizacji z życia społecznego i stworzenie kolejnej okazji do integracji z młodszym pokoleniem.