Coś dla ciała, coś dla ducha

Samotne przebywanie w domu podczas kwarantanny daje się we znaki wszystkim. W szczególności tym seniorom, których codzienność wygląda tak od wielu lat. Nasi podopieczni tęsknią za odwiedzinami i spacerami, a wolontariusze robią co mogą, aby w tych „nowych czasach” wyjść naprzeciw potrzebom osób starszych. I mowa tu nie tylko o codziennych rozmowach telefonicznych.

Lamiglowki mbU2Jednym z pomysłów na ten czas są przygotowane przez wolontariuszkę Sylwię ćwiczenia pamięci i kolorowanki. Przygotowała je z myślą o swojej podopiecznej. Podrzuciła wydruki pani Donacie na wycieraczkę. W zestawie znalazły się różne łamigłówki językowe i matematyczne oraz uwielbiane przez panią Donatę kolorowanki. Moja Donatka uwielbia kwiaty, więc wydrukowałam dla niej rysunki maków, słoneczników, róż i mniszka do kolorowania. –  zwraca uwagę Sylwia. Mam nadzieję, że będzie się dobrze bawić. – dodaje wolontariuszka. Sylwia podzieliła się materiałami z innymi wolontariuszami mbU, dzięki czemu nie tylko pani Donata ma ciekawe zajęcie na popołudnia w domu.

Nawet gdy nie można wyjść na spacer, warto zadbać o to,image5 kopia5 by poruszać się w domu. Dlatego wolontariuszka Klaudia, która od pięciu lat prowadzi dla naszych seniorów zajęcia z gimnastyki ogólnousprawniającej, przygotowała zestaw prostych i bezpiecznych ćwiczeń. Wolontariusze drukują skrypt i podrzucają swoim podopiecznym pod drzwi. Dla tych, którzy radzą sobie z komputerem, przygotowany został również filmik instruktażowy. Długotrwały brak ruchu wpływa negatywnie zarówno na układ ruchu jak i krążeniowo-oddechowy. Pojawiają się obrzęki, sztywność stawów, ból. Jeżeli seniorzy nie będą ruszać się w swoich domach, to trudno będzie im wrócić do sprawności sprzed epidemii. – mówi Klaudia.

Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak nasi wolontariusze wykorzystują swoją kreatywność, by pomóc seniorom przetrwać ten trudny okres. Na horyzoncie pojawiają się kolejne pomysły, więc na nudę na pewno nie będzie czasu!