Współczesne techniki rehabilitacji poznawczej u osób z demencją
Aktualności Przystanku > Współczesne techniki rehabilitacji poznawczej u osób z demencją

Współczesne techniki rehabilitacji poznawczej u osób z demencją

Współczesne techniki rehabilitacji poznawczej u osób z demencją

metoda montessori dla seniorow 0706

22 czerwca zapraszamy na 51. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”, które zostanie poświęcone technice Spaced Retrieval umożliwiającej zapamiętywanie nowych informacji osobom z deficytami poznawczymi. Spotkanie to będzie również okazją do zapoznania się z Centrum Montessori Senior. 

Zaniki pamięci w zespołach otępiennych często postrzegane są przez pryzmat fatalizmu i nastawienia, że nic nie można na nie poradzić. Postawa ta, nazywana nihilizmem terapeutycznym prowadzi do wykluczenia możliwości zrozumienia i wykorzystywania zachowanych zasobów i umiejętności u osoby z otępieniem. Umacnia negatywny stereotyp tej grupy społecznej skupiając uwagę na zaburzeniach i deficytach.

Tymczasem odkrycia neuropsychologiczne ostatnich dziesięcioleci wprowadziły nowy wymiar do terapii zaburzeń pamięci u osób z otępieniem. Liczne badania udowadniają, że pomimo zaawansowanych deficytów pamięciowych, osoby te nadal dysponują zdolnością nabywania nowych informacji za pośrednictwem pamięci niedeklaratywnej. Spaced Retrieval jest techniką wykorzystującą tę umiejętność. Metoda ta, początkowo opracowana dla pacjentów z urazami głowy, została następnie dostosowana do osób z otępieniem przez Dr Camerona Campa.

Centrum Montessori Senior (www.centrum-montessori-senior.pl) działa w Warszawie od paru miesięcy. Jego misją jest propagowanie humanistycznych rozwiązań terapeutycznych w tematyce otępiennej oraz podnoszenie kwalifikacji i praktycznych umiejętności osób zajmujących się na co dzień seniorami z zespołami otępiennymi. W tej dynamice Centrum promuje wiedzę nt. metody Montessori w pracy z seniorami, w tym z osobami chorymi na chorobę Alzheimera. Jest to przykład skutecznych niefarmakologicznych metod terapeutycznych, które służą podtrzymywaniu umiejętności poznawczych u osób, które tracą je w wyniku zmian neurodegeneracyjnych  mózgu. Metoda Montessori dla seniorów jako bazowa przenosi na polski grunt doświadczenia wypływające z założeń pedagogiki Marii Montessori, w połączeniu z psychologicznymi modelami uczenia się i rehabilitacji poznawczej. Kieruje się ona dewizą Marii Montessori: „Wszystko, co za mnie robisz - mi odbierasz”. Cieszymy się niezmiernie, że Centrum Montessori powstało w Polsce i że metody pracy terapeutycznej, jakie propaguje, zaczną być postrzegane i stosowane w naszym kraju.

Spotkanie poprowadzi Monika Stroińska – założycielka Centrum Montessori w Polsce, która jest doświadczoną terapeutką i profesjonalistką w zakresie niefarmakologicznych metod terapeutycznych. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Szwajcarii i we Francji. Jest absolwentką Uniwersytetu Genewskiego i Uniwersytetu Montpellier 3. Przez wiele lat pracowała jako psycholog na oddziale poznawczo-behawioralnym w Centre de Gerontologie Clinique Antonin Balmes (Centre Hospitalier Universitaire de Montpellier). Jest propagatorką metody Montessori, którą wdrażała w opiece nad osobami z demencją w wielu ośrodkach opiekuńczych w Szwajcarii i Francji. Spotkanie ma na celu zapoznanie państwa z działalnością Centrum Montessori Senior, pani Monika opowie o planach i programach, jakie zamierza uruchomić i  tych, które już zaczęły funkcjonować. Opowie także o metodzie Spaced Retrieval, umożliwiającej osobom z zaburzeniami pamięci skuteczną terapię w zakresie uczenia się nowych informacji. 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 22 czerwca 2017 roku o godz. 17.30 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, ul. W. Andersa 13 na Muranowie.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres:przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Spotkanie jest bezpłatne. Uwaga! W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy. 

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie