Wakacje jednego dnia - Ostrów Lednicki

Ach jak przyjemnie… wyrwać się na parę godzin z miasta nad spokojne jezioro otoczone polami i lasami. Szczególnie, gdy to tak ważne dla wszystkich Polaków jezioro Lednica, pośrodku którego rozpościera się wyspa Ostrów Lednicki, uważana za miejsce chrztu Mieszka I.

Tego dnia nawet upał nie był nam straszny. W nakryciach głowy i z zapasem wody w plecakach ruszyliśmy odkrywać tajemnice wyspy. Pierwszym etapem naszej wyprawy było dotarcie do promu, który miał nas przetransportować na drugi brzeg. Naszym seniorkom udało się nawet na chwilę przejąć dowodzenie na statku – namówiły kapitana, by oddał nam swoją marynarską czapkę!

Gdy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu, udaliśmy się do makiety wyspy, gdzie nasza przewodniczka opowiedziała o historii Ostrowa Lednickiego oraz o pracach archeologicznych, które mają tu miejsce. Następnie poszliśmy zobaczyć ruiny kompleksu pałacowego oraz kaplicy zbudowanej za czasów Mieszka I – prawdopodobne miejsce chrztu Polski. Po tych wrażeniach przyszedł czas na chwilę odpoczynku – wróciliśmy na stały ląd aby posilić się w pobliskiej karczmie.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Dziekanowicach, aby zwiedzić Wielkopolski Park Etnograficzny. Jest to jeden z największych w Polsce skansenów, prezentujący "złotą epokę" wielkopolskiej kultury ludowej. Mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne budynki i wyposażenie oraz historyczny rozkład XIX-wiecznej wsi.

Wyprawa do Ostrowa była pełna wrażeń i na pewno na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się nam powrócić nad Lednickie jezioro.

Tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć z naszej wyprawy.

Ostrow Lednicki 2019 fot